- Statut ZS-P nr 1
- Statut MP nr 2
- Statut SP nr 40
- Deklaracja dostępności
- Polityka prywatności
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych rodziców, opiekunów prawnych, dzieci i uczniów w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Częstochowie
- Klauzula informacyjna do formularza kontaktowego
- Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Standardy ochrony małoletnich.
Statut ZS-P nr 1
STATUT
ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO NR 1 W CZĘSTOCHOWIE
ROZDZIAŁ I
PRZEPISY WPROWADZAJĄCE
§ 1.
1 . Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie Aleja Jana Pawła Il 95 — zwany dalej „zespołem” - obejmuje:
1) Szkołę Podstawową nr 40 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, Aleja Jana Pawła Il 95, 2) Miejskie Przedszkole nr 2, Aleja Jana Pawła Il 95.
2. Nazwa zespołu brzmi:
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Aleja Jana Pawła Il 95
42 - 217 Częstochowa
3. Ustalona nazwa zespołu jest używana przez zespół w pełnym brzmieniu. Na pieczęciach i stemplach może być używany czytelny skrót nazwy: "Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie".
4. Nazwa szkoły podstawowej wchodzącej w skład zespołu składa się z nazwy zespołu i nazwy tej szkoły. Szkoła podstawowa wchodząca w skład zespołu nosi pełną nazwę w brzmieniu:
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Szkoła Podstawowa nr 40 im. Stefana Żeromskiego
Aleja Jana Pawła Il 95
42- 217 Częstochowa
5. Nazwa przedszkola wchodzącego w skład zespołu składa się z nazwy zespołu i nazwy tego przedszkola. Przedszkole wchodzące w skład zespołu nosi pełną nazwę w brzmieniu:
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Miejskie Przedszkole nr 2
Aleja Jana Pawła Il 95
42 - 217 Częstochowa
6. Organem prowadzącym zespół jest Miasto Częstochowa z siedzibą przy ul. Śląskiej 1 1/13, 42 — 217 Częstochowa
7. Ilekroć w statucie jest mowa bez bliższego określenia:
1) o zespole - należy przez to rozumieć Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie,
2) o szkole - należy przez to rozumieć Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Szkołę Podstawową nr
40 w Częstochowie,
3) o przedszkolu - należy przez to rozumieć Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Miejskie Przedszkole nr 2,
4) o radzie pedagogicznej - należy przez to rozumieć połączone rady pedagogiczne szkoły i przedszkola wchodzących w skład Zespołu,
5) o radzie rodziców - należy przez to rozumieć połączone rady rodziców szkoły i przedszkola wchodzących w skład Zespołu.
ROZDZIAŁ Il
CELE I ZADANIA SZKOŁY
§ 2.
1. Zespół realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, zasad zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wskazań Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka.
2. Cele i zadania szkoły oraz sposób ich wykonywania określa statut Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie.
3. Cele i zadania przedszkola oraz sposób ich wykonywania określa statut Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 Miejskiego Przedszkola nr 2 w Częstochowie.
ROZDZIAŁ III
ORGANY SZKOŁY ORAZ ICH KOMPETENCJE
§ 3.
1. Organami szkoły są:
1) dyrektor Zespołu,
2) rada pedagogiczna,
3) rada rodziców,
4) samorząd uczniowski szkoły podstawowej.
§ 4.
1. Dyrektor zespołu w szczególności:
1) kieruje działalnością zespołu oraz reprezentuje go na zewnątrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny;
3) sprawuje opiekę nad dziećmi i uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
4) realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących;
5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym zespołu zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę zespołu;
6) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom, uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez zespół;
7) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;
8) współdziała ze szkołami wyższymi w organizacji praktyk pedagogicznych;
9) stwarza warunki do działania w zespole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej zespołu;
10) odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka i ucznia;
11) współpracuje z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą, sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, w tym udostępnia imię, nazwisko i numer PESEL ucznia celem właściwej realizacji tej opieki.
2. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w zespole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników zespołu;2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom zespołu;
3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników zespołu.
4. Dyrektor w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim.
5. W przypadku nieobecności dyrektora zastępuje go wicedyrektor.
6. Powierzenia i odwołania ze stanowiska wicedyrektora dokonuje dyrektor, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego oraz rady pedagogicznej.
§ 5.
1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
2. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor zespołu i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w zespole. W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zespołu.
3. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor zespołu.
4. Zebrania rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy dyrektora zespołu, organu prowadzącego albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
5. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
6. Dyrektor zespołu przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności zespołu.
§ 6.
1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
1) zatwierdzanie planów pracy zespołu po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w zespole, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę pedagogiczną oraz radę rodziców;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli zespołu;
5) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad zespołem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy zespołu.
2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy zespołu, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
2) projekt planu finansowego zespołu;3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje dyrektora zespołu w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 7.
1. Dyrektor zespołu wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w S 6 ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa.
2. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
3. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.
§ 8.
1. Rada pedagogiczna przygotowuje projekty statutów: zespołu, szkoły podstawowej, przedszkola albo ich zmian i przedstawia do uchwalenia radzie pedagogicznej.
2. Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w zespole.
3. W przypadku określonym w ust. 2, organ uprawniony do odwołania jest obowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku radę pedagogiczną w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
4. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
5. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
6. Osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników zespołu.
§ 9.
1. W zespole działa rada rodziców, która reprezentuje ogół rodziców dzieci i uczniów.
2. W skład rady rodziców zespołu wchodzą: po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców dzieci lub uczniów danego oddziału.
3. W wyborach, o których mowa w ust. 2, jedno dziecko lub ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
4. Rada rodziców zespołu uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
1) wewnętrzną strukturę i tryb pracy;
2) szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad, o których mowa w ust. 2 oraz przedstawicieli rad oddziałowych, o których mowa w ust. 2, do rady rodziców zespołu.
5. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów zespołu, organu prowadzącego oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach zespołu.
6. Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 7, należy:
1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły podstawowej;
2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania zespołu;
7. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, o którym mowa w ust. 6 pkt 1, program ten ustala dyrektor zespołu w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora zespołu obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
8. W celu wspierania działalności statutowej zespołu rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w ust.4.
9. Fundusze, o których mowa w ust. 8, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.
§ 10.
1 . Samorząd uczniowski szkoły podstawowej tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
2. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
3. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.
4. Samorząd może przedstawiać radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności dotyczące realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
1) prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
4) prawo redagowania i wydawania gazetki szkolnej,
5) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
6) prawo wyboru przynajmniej jednego nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.
5. Samorząd w porozumieniu z dyrektorem może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
6. Samorząd może ze swojego składu wyłonić radę wolontariatu.
§ 11.
1. Organy szkoły są zobowiązane do współpracy, przestrzegania swoich kompetencji, tworzenia dobrego klimatu szkoły, poczucia współdziałania i partnerstwa. Ich sprawność i realizację zadań zapewnia i umożliwia dyrektor zespołu poprzez:
1) zapewnienie każdemu organowi możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach kompetencji określonych w przepisach prawa oraz statucie,
2) zapewnienie bieżącej wymiany informacji pomiędzy organami szkoły w podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach, 3) rozwiązywanie sytuacji konfliktowych.
2. Konflikty i spory, wynikające pomiędzy organami szkoły, rozstrzyga dyrektor szkoły, po wysłuchaniu zainteresowanych stron.
ROZDZIAŁ IV
ORGANIZACJA PRACY ZESPOŁU
§ 12.
1. Organizację pracy szkoły określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie.
2. Organizację pracy przedszkola określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Miejskiego Przedszkola nr 2 w Częstochowie.
ROZDZIAŁ V
ZAKRES ZADAŃ NAUCZYCIELI I INNYCH PRACOWNIKÓW ZESPOŁU
§ 13.
1. W zespole zatrudnia się nauczycieli, pracowników administracyjnych i pracowników obsługi.
2. Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników, o których mowa w ust. 1 określają odrębne przepisy.
3. Zakres zadań nauczycieli i innych pracowników, dla których miejscem pracy jest szkoła, określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie.
5. Zakres zadań nauczycieli i innych pracowników, dla których miejscem pracy jest przedszkole określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Miejskiego Przedszkola nr 2 w Częstochowie.
ROZDZIAŁ VI
UCZNIOWIE I ICH RODZICE
§ 14.
1. Zapisy dotyczące uczniów i ich rodziców określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie.
2. Zapisy dotyczące wychowanków i ich rodziców określa statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Miejskiego Przedszkola nr 2 w Częstochowie.
ROZDZIAŁ VII
SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO UCZNIÓW
§ 15.
Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów określa statut Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie
ROZDZIAŁ VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 16.
1. Szkoły wchodzące w skład Zespołu używają pieczęci, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Zespół szkół posiada pieczęć urzędową wspólną dla wszystkich szkół wchodzących w jego skład, zawierającą nazwę Zespołu.
3. Tablice i pieczęcie szkół wchodzących w skład Zespołu zawierają nazwę Zespołu i nazwę szkoły.
§ 17.
1. Zespół prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Zespół jest jednostką budżetową.
3. Zasady prowadzenia gospodarki finansowej i materiałowej określają odrębne przepisy
§ 18.
1. Zmiany i nowelizacje do statutu szkoły uchwala rada pedagogiczna.
2.Tekst jednolity statutu ogłaszany jest przynajmniej raz na rok.
3.Uczniowie i rodzice zaznajamiani są z nowelizacją statutu.
4.Jednolity tekst statutu jest publikowany na stronach internetowych szkoły i BIP-u w ciągu 14 dni roboczych od daty uchwalenia zmian.
Przepisy wchodzą w życie z dniem uchwalenia, tj. 30.11.2017 roku.
Przewodniczący Rady Pedagogicznej - Magdalena Kłosowska