• 233 rocznica uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA

              26.04.2024

              W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 5b, 6a, 6b przedstawili inscenizację patriotyczną związaną z uchwaleniem KONSTYTUCJI 3 MAJA. Zachwycili publiczność teatralnymi kostiumami i grą aktorską. Pokazali wspaniałą lekcję historii o Święcie Narodowym Trzeciego Maja, które obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Podniosły charakter tej uroczystości podkreślił swą grą na wiolonczeli Tymoteusz z kl.5. Na koniec tego wydarzenia przypomnieliśmy również o nadchodzącym polskim święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym 2 maja, który klasa 4b podsumowała piękna piosenką.

            • Ogólnopolski konkurs tematyczny ,,Nasi sąsiedzi – Żydzi"

              26.04.2024

              Organizatorem konkursu tematycznego „Nasi sąsiedzi – Żydzi” jest Gmina Chmielnik Chmielnik,a współorganizatorami: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Kuratorium Oświaty w Kielcach .

              Realizatorami Konkursu są: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

              Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Instytut Pamięci Narodowej.

              Cele konkursu:

              • Zainteresowanie uczniów historią regionalną

              • Popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli

              • Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

              • Rozwijanie umiejętności krytycznego podejścia do przekazu historycznego

              • Upamiętnianie śladów materialnych pozostawionych przez Żydów, m.in. cmentarzy, synagog, domów modlitwy.

              NAsi uczniowi stawili czoła wyzwaniu przygotowując orace w dwóch kategoraich.:

              Uczeń szkoły podstawowej (klasy IV-VI) zobowiązany jest do wykonania pracy plastycznej dowolną techniką i w dowolnym formacie oraz dołączenia do niego opisu  (Praca ma za zadanie upamiętnić ślady materialne obecności Żydów m.in. zachowanych budynków, cmentarzy, elementów krajobrazu, czy przejawów kultury.

              W ramach Konkursu uczeń szkoły podstawowej (klasy VII-VIII) i szkoły ponadpodstawowej może opracować relację historyczną poświęconą ratowaniu Żydów przez Polaków, która ma mieć formę wypowiedzi pisemnej.

              Trzymamy  mocno kciuki!

            • VII Regionalny Konkurs Plastyczny ”Kot marzeń" rozstrzygnięty!

              26.04.2024

                       Serdecznie gratulujemy laureatom Regionalnego Konkursu Plastycznego "Kot marzeń" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 32 w Częstochowie. Z ogromną radością informujemy, że w tegorocznej, siódmej edycji mamy rekordową ilość uczniów naszej szkoły, którzy w tym konkursie stanęli na podium. I tak:

              I miejsce: Angelika Jabłońska z klasy VII a

              II miejsce: Wiktoria Kowalczuk z klasy VII a i Jordan Pross z klasy VI a

              II miejsce: Maria Leżańska z klasy VII a i Yuliia Pasichnyk z klasy VII a

              Wyróżnienie: Lena Horbowy z klasy VI a

              To rewelacyjny wynik zwłaszcza, że na konkurs napłynęło 161 prac z 25 placówek Częstochowy i regionu! Brawo! Życzymy kolejnych sukcesów!

            • Zawody Strzeleckie

              26.04.2024

              Dnia 24.04.2024r w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego odbyły się Zawody Strzeleckie w których udział wzięli uczniowie naszej szkoły : Magdalena Klecha, Martyna Michalska, Kira Novachenko, Maksym Shchyhoriew. Uczennica klasy VIII Kira Novachenko zdobyła nawięcej punktów za celne strzały co dało jej tytuł Mistrzyni Strzelectwa. Gratulujemy!!!

            • Wycieczka do Wieliczki i Krakowa.

              25.04.2024

              We wtorek 23 kwietnia uczniowie klas VI a i VI b uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.. Pierwsza atrakcja czekała na uczniów w Kopalni Soli w Wieliczce. Była to trasa górnicza „Młody Górnik”. Trasa w sposób uproszczony przybliżyła dzieciom najważniejsze prace, które wykonują górnicy. Dzieci, odpowiednio ubrane i wyposażone w profesjonalny sprzęt górniczy, wykonywały zadania takie, jakie wykonują dzisiejsi górnicy w celu zapewnienia bezpieczeństwa podziemnych wyrobisk. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki został pasowany na górnika. Druga część wycieczki odbywała się w Krakowie. Uczniowie odwiedzili wyjątkowe miejsce-WOMAI-Centrum Nauki i Zmysłów. Tworzą go niewidomi bohaterowie i naukowcy. Uczniowie pod opieką niewidomych przewodników zgłębiali tajniki świata niewidomych i niedowidzących. W całkowitych ciemnościach próbowali poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wczuć się w ich codzienność. To była wyjątkowa lekcja empatii. Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny na Wawelu. Dzieci zwiedziły komnaty królewskie, wysłuchały historii zamku i jego mieszkańców. Oczywiście nie obyło się bez odwiedzin na Starym Rynku i zakupu pamiątek, w tym tradycyjnych obwarzanków. Zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze wrócili do Częstochowy.

            • Jurajska przyroda w obiektywie - wernisaż

              24.04.2024

                 Dnia 24 kwietnia 2024 roku w Ratuszu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, któremu towarzyszyło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu Jurajska przyroda w obiektywie zorganizowanym przez Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego.

              Już od początku istnienia konkursu nasza szkoła jest odpowiedzialna za część artystyczną tego przedsięwzięcia. Podczas tegorocznego wydarzenia uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 pod kierunkiem p. Agaty Filipiuk-Mojsy i p. Aleksandry Trąbskiej – nauczycielek naszej szkoły odpowiedzialnych za choreografię, oprawę wizualną i muzyczną zaprezentowali „Cztery pory roku”

              Wśród zaproszonych gości, przedstawicieli ZO LOP, TPD, fotografów nie zabrakło również naszej Pani Dyrektor Magdaleny Kłosowskiej, na ręce której złożone zostało podziękowanie za wieloletnią współpracę naszej placówki z Muzeum Częstochowskim. 

                Wystawa jest podsumowaniem V edycji konkursu fotografii przyrodniczej, który ogłoszono w 2023 r, prezentowana jest w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych klas IV -VIII oraz uczniów szkół średnich. W konkursie wzięło udział 80 uczestników z 24 placówek Częstochowy i regionu. Nadesłano 131 prac. Celem projektu było między innymi zachęcenie młodych ludzi do interpretowania świata przyrody poprzez sztukę jaką jest fotografia oraz promowanie walorów przyrodniczych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

              W lutym tego roku Jury pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Pierzgalskiego, przyrodnika i fotografa, wyłoniło laureatów konkursu, zwracając szczególną uwagę na prace zdradzające szczere zainteresowanie tematem i zaangażowanie fotografującego. Przedmiotem oceny były: oryginalność, inwencja twórcza, sugestywność przekazu, wartość artystyczna oraz merytoryczna wykonanych zdjęć. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Jordan Pross z kl. VI a,  zdobywając I miejsce – GRAND PRIX oraz tytuł Młodego Fotografa Jurajskiej Przyrody 2023.Wystawę fotografii można podziwiać do 15 maja. Serdecznie zapraszamy!                                                                                                                        

            • Marszu Nadziei.

              24.04.2024

              Dnia 24 kwietnia ZS-P nr 1 po raz kolejny uczestniczył w Marszu Nadziei.

              Wspólnie z uczniami innych szkół oraz wolontariuszami przemaszerowaliśmy z Placu Daszyńskiego, przez Aleje NMP, w kierunku Jasnej Góry, aby wyrazić solidarność z podopiecznymi hospicjum.

            • Szkolny konkurs "Barwy wiosny"

              23.04.2024

              W kwietniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Samorząd Klas Młodszych. Tym razem przedstawiali "Barwy wiosny" promujac jej walory przyrodnicze. Zwracali uwagę na piękno otaczającej nas przyrody, a poprzez plastyczne działania wyrażali radość z jej nadejścia. Wystawa prac od kilku dni prezentowana jest na szkolnym korytarzu, a dziś uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

              Laureatami konkursu zostali:

              klasa Ia

              Nadia Kasprzyk, Milena Krawczyk, Maria Madej, Nikodem Bąk

              klasa Ib

              Nina Minkina, Karyna Semylit, Jagoda Tomczyk, Aaron Sinkiewicz

              klasa IIa

              Kira Burlaka, Arina Zahudaieva, Maksym Prasol, Luka Shmakov

              klasa IIIa

              Oleksandra Kisil, Julia Kowalik, Anastazja Żyngiel, Daniel Saliuk

      • Biuletyn informacji publicznej