Zdjęcia Jordana Prossa z kl. VI a będą reprezentowały naszą szkołę w V edycji konkursu fotograficznego „Jurajska przyroda w obiektywie” organizowanym przez Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego.
Trzymamy Kciuki! 😊
Zdjęcia Jordana Prossa z kl. VI a będą reprezentowały naszą szkołę w V edycji konkursu fotograficznego „Jurajska przyroda w obiektywie” organizowanym przez Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego.
Trzymamy Kciuki! 😊
Dwie uczennice naszej szkoły: Julia Kowalik z kl. IIIa (op. Grażyna Wolf) oraz Nela Krakowiak z kl. VIa (op.Ilona Nawrot) znalazły się w gronie laureatów. Dziewczyny zajęły I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastyczno-Przyrodniczym „Niedźwiedź i jego świat” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 😊
Dnia 11 grudnia uczniowie klasy I b wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach dekorowania pierniczków. Towarzyszyła nam ciepła, rodzinna atmosfera, a w powietrzu unosił się cudowny zapach świąt.
W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste podsumowanie Programu Upowszechniającego Zasady Profilaktyki Zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży, a nasz zespół otrzymał podziękowanie za udział.
Natomiast nasi milusińscy mogli obejrzeć wspaniały występ, w którym brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy , dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele …….
Było pięknie wytęp zachwycił tych małych jak również tych dużych odbiorców.
Dzięki inicjatywie p. Marianny Trietiak gra ,, Silniejsi Razem” trafiła na Ukrainę.
Przypominamy,że została ona stworzona dzięki zaaongażowniu pana Naczelnika Wydziału Edukacji p. Rafała Piotrowskiego, a autorami gry byli nauczyciele częstochowskich szkół , w tym między innymi nasza nauczycielka historii p. Joanna Kromołowska.
Gra ta została podarowana uczniom Liceum I'm. Braćjew Rogatyńców województwo Ivano Frankowskie. Nauczycielka tejże szkoły przesłała podziękowania, w których czytamy :
Dziękuję za podarowane gry edukacyjne.
W ciekawej i przystępnej formie uczniowie mają okazję poznać fakty historyczne i wybitną ludność Polski. Po raz kolejny sprawdzamy ile mają wspólnego Ukraińcy i Polacy!
Z wdzięcznością wychowawca klasy 4-B klasa Berkiy N. W i nauczyciel języka polskiego lyce û čobor âk l. M
https://www.facebook.com/profile.php?id=100015276077189
Дякуємо п.Мар'яні Третяк за надані навчально-пізнавальні ігри.
У цікавій та доступній формі учні мають можливість дізнатись про історичні факти та видатних людей Польщі. І вкотре переконуємось, як багато спільного в українців та поляків!
Із вдячністю класний керівник 4-Б класу Беркій Н. В. та вчителька польської мови ліцею Чоборяк Л. М.
Cieszymy się razem z Wami.
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do programu BohaterON-włącz historię!
Jest to kampania ogólnopolska, która ma na celu uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację na temat historii Polski XX wieku, a także promocję patriotycznych postaw. Akcja realizowana jest pod patronatem honorowym i finansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki .
Uczniowie od września do grudnia br. brali udział w projekcie w ramach lekcji historii, edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć świetlicowych prowadzonych przez koordynatorów projektu: p. Ewę Janik i p. Joannę Kromołowską.
Zajęcia rozpoczęła piosenka promująca akcję BohaterON: Gdyby #BohaterON był piosenką to...
Energetyczna muzyka i inspirujące słowa dały wezwanie do odkrywania cennych wartości i symboli.
Klasy młodsze wysłuchały opowiadania BOHATEREM BYĆ KIEDYŚ I DZIŚ. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.
Klasy IV, V i VI mały okazję zapoznać się z opowiadaniem "Iskra nadziei" Magdaleny Górskiej, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, odbiorcy mogą poznali wydarzenia sprzed prawie 80 lat, a następnie wnikliwie je przeanalizowali wykonując zadania przygotowane przez nauczyciela wg scenariusza.
Klasy VII i VIII zmierzyły się z niezwykle emocjonalną narracją krótkich spotów: GODZINA "W".
; Małgorzata Kożuchowska, Irena Krajewska ps. "Lala" i Antoni Pawlicki, Jakub Nowakowski ps. "Tomek".
Celem tych lekcji była dyskusja na temat spotów. Uczniowie analizowali i interpretowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów. Często podobnie jak bohaterom, towarzyszyły im natłok myśli i nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie “czy warto?”oraz obnażenie skrywanych lęków, obaw, strachu, ale także nadziei i oczekiwania. Proste zachowania pozbawione heroizmu stały się kanwą rozważań uczniów.Poznali bohaterów i okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie mogli spróbować zmierzyć się z dyskusją na temat współczesnego patriotyzmu i roli historii w kształtowaniu społeczeństwa.
Dnia 7 grudnia klasa I b zakończyła cykl spotkań dotyczących kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, podczas których uczniowie słuchali książki J. Bednarek „Wnuczka Antykwariusza”. Spotkania były jednym z etapów innowacji pedagogicznej „W magicznym świecie liter”. Tym razem naszym gościem była mama Gracjana z klasy I b, Pani Sylwia. Serdecznie dziękujemy za wizytę, przeniesienie nas w magiczny świat książki oraz zwieńczenie wspaniałej przygody.
Z okazji mikołajek uczniowie oddziałów Va i Vb miło spędzili czas w kręgielni. Świetna zabawa i integracja! Rywalizacja nie tylko w szkolnej ławce!
7 grudnia w klasie Ia zapanowała niecodzienna atmosfera. Gościem specjalnym była Pani Lidia, babcia jednej z uczennic, która przeprowadziła warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieciaki poczuły magię zbliżających się Świąt i wykonywały prace na szkolny kiermasz świąteczny. Spotkanie było okazją do wspólnego tworzenia ozdób, a także doskonałej i kreatywnej zabawy. Te pełne uroku samodzielnie wykonane prace stanowić będą piękną i unikalną dekorację domu.
6 grudnia uczniowie wszystkich klas mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem na specjalnie przygotowanej ściance.
W dniu 6 grudnia 2023 r. uczniowie kilku klas mogli uczestniczyć w projekcji filmów edukacyjnych kina sferycznego.
5 grudnia 2023r. uczniowie oddziału VB wraz z wychowawcą p. Elżbietą Rams oraz nauczycielem współorganizującym proces kształcenia p. Wiolettą Grzybowską uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, których tematem był: „Trening pamięci – metody efektywnego uczenia się”. Głównym celem zajęć było usprawnienie procesu uczenia się, wzmacnianie zaangażowania i motywacji uczniów do nabywania wiedzy oraz wyposażenie uczniów w metody i techniki efektywnego uczenia się. W trakcie zajęć wykorzystane zostały elementy gimnastyki mózgu i ćwiczenia usprawniające koncentrację.
5 grudnia uczniowie klasy Ia uczestniczyli wyjściu do kawiarni. Na miejscu nabywali umiejętności przydatne w dorosłym życiu utrwalając siedem zasad kulturalnego zachowania: uśmiech, uprzejmość, życzliwość, punktualność, dyskrecja i grzeczność bo przyswajany przez nich savoir-vivre to bardzo przydatna umiejętność. Po przybyciu do kawiarni prowadzili koleżeńskie pogawędki i oczekiwali na realizację mikołajkowego zamówienia. Później z przjemnością zajadali przygotowane dla nich smakołyki. Wykazali się wysoką kulturą osobistą, posiadaniem dobrych manier i umiejętnością wykorzystywania ich na co dzień. Wyjście dostarczyło wielu wrażeń, radości i ciekawych przeżyć.
6 grudnia uczniowie klasy 3a w mikołajkowym prezencie otrzymali bilety do Teatru im. Adama Mickiewicza na przedstawienie dla dzieci pt.: "Jak zostać smokiem". Spektakl oparty na motywach baśni japońskiej, zawierał cenny przekaz dotyczący emocji i radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Aktorzy na scenie przekazali dzieciom, że zawsze trzeba wierzyć, że marzenia się spełniają. Wszystkim uczniom bardzo podobało się przedstawienie i wyrazili to gromkimi brawami.
Po spektaklu dzieci czekała kolejna niespodzianka - spotkanie z Mikołajem, który z pomocą Śnieżynki obdarował wszystkie dzieci prezantami. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.
Jak promować szkolnictwo branżowe.
Pod takim hasłem dzisiaj w Urzędzie Miasta Częstochowy został zainicjowany projekt :
Szkoła..Praca ..Przyszłość..
zorganizowany przez Wydział Edukacji UM Częstochowy, Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych
https://www.czestochowa.pl/jak-promowac-szkolnictwo-branzowe
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły byli gośćmi w SP nr 41
Polsko -Ukraińska przyjaźń umacniała się podczas wróżb Andrzejkowych
Emocjom nie było końca
Sosnowiec od wczoraj kojarzył nam się będzie z dużym uśmiechem
Uczniowie naszej szkoły zdobyli 3 miejsce w Finale Igrzysk Dzieci Szkolnych Mistrzostw Województwa Śląskiego w tenisie stołowym
BRAWO Dima. Jordan. Mateusz
Uczniowie naszej szkoły: Adam Wiśniewski z kl. Vb (w kategorii klas IV-V) i Ewa Mrowiec z kl. Ib (w kategorii klas 0-I) zajęli III miejsce w IV Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Niepełnosprawność oczami dziecka” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 15 w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 😊
Uczniowie klas IV doskonale już wiedzą, że druk 3D jest badany, wdrażany i już stosowany w bardzo wielu dziedzinach, między innymi związanych np. z medycyną – w ten sposób powstają między innymi protezy, implanty, modele anatomiczne do nauki, modele przedoperacyjne, elementy sprzętu medycznego i urządzeń do rehabilitacji czy nawet niektóre leki. Podczas zajęć, na których omawiamy poszczególne układy budujące organizm człowieka wydrukowaliśmy fragment układu oddechowego …. To nieprawdopodobne jak wiele możliwości stwarza druk 3 D …. Fascynujące!
W listopadzie Samorząd Klas Młodszych zorganizował dla uczniów klas I-III kolejny konkurs plastyczny. Tym razem nosił on tytuł „Barwy jesieni”. Uczniowie wykazali się kreatywnością i wyobraźnią i wykonali bardzo ciekawe prace. Te, które zostały wyróżnione prace od kilkunastu dni ozdabiają szkolny korytarz, a 1 grudnia laureaci wyróżnień otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udział w następnych konkursach!
Wyniki konkursu:
klasa Ia
Zuzanna Brusiło, Nadia Kasprzyk, Maria Madej, Daria Saliuk
klasa Ib
Ewa Mrowiec, Patrycja Ratoń, Karyna Semelit, Oskar Pawlik
klasa IIa
Kira Burlaka, Arina Zahudaieva, Jakub Sambor, Aleksander Kromołowski
klasa IIIa
Julia Kowalik, Antonina Walaszczyk, Anastazja Żyngiel, Bartosz Pruszyński
Powered by aSc EduPage