Przez żołądek do serca, a przez zabawę do wiedzy. Pod czujnym okiem fachowca poznaliśmy anatomię człowieka.
Pojawił się nawet pomysł, aby szkielecikowi nadać imię i przyjąć do grona "Świetlików".
Przez żołądek do serca, a przez zabawę do wiedzy. Pod czujnym okiem fachowca poznaliśmy anatomię człowieka.
Pojawił się nawet pomysł, aby szkielecikowi nadać imię i przyjąć do grona "Świetlików".
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Janek Purgal otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Pocztówka z wakacji". Tak, tak - wiemy, że o wakacjach pozostało już tylko mgliste wspomnienie, jednak z przyczyn od nas niezależnych nagroda dotarła do szkoły dopiero teraz.
Niezależnie od wszystkiego - ogromne gratulacje!!!
Dziękujemy za udział w akcji Mikołaj dla dzieci z Hospicujm, za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie. Wszystkie prezenty dotarły w dniu wczorajszym do Hospicjum i na pewno sprawią ogromną przyjemność małym podopiecznym.
Andrzejki to czas wróżb, przepowiedni i wesołej zabawy toteż w naszej szkole ten zwyczaj jest chętnie podtrzymywany. W tym roku uczniowie klasy IIa świętowali go 29 listopada, a uczniowie klasy IIIa i IIIb 30 listopada. Było lanie wosku przez klucz, wróżby z ręki i tajemniczych karteczek, czary ukryte w magicznych pudełkach i wróżba z butów wędrujących w stronę drzwi. Ponadto w klasie IIa największą przyjemność stanowiło czytanie karteczek ukrytych w magicznych ciasteczkach, które dwie Zosie wraz ze swoimi mamami przygotowały na to klasowe spotkanie.
Ten dzień był okazją do niebywałych przeżyć i dał możliwość ubrania się w niecodzienny strój. W klasach były wróżki, wróże, czarodzieje, aniołki i diabełki.
Andrzejki to także coś więcej – to pielęgnowanie polskiej tradycji, o której prawdopodobnie pierwsza polska wzmianka literacka pojawiła się już w XVI w. podana przez Marcina Bielskiego – poetę, pisarza, historyka i tłumacza.
Kresy są nam, Polakom, szczególnie bliskie. Historyczne i kulturowe dziedzictwo tych ziem jest nierozerwalnie związane z naszą Ojczyzną i odgrywa w jej dziejach bardzo ważną rolę.Warto ocalić pamięć o Polakach, którzy pozostawili ślad w naszej kulturze, historii, literaturze. Pokazać ten kresowy świat, historie, które zdarzyły się wiele lat temu i w czasach mniej odległych.
Projekt „...a serce zostało na Kresach” ma się przyczynić do tego, by czas nie zatarł pamięci o tamtych ziemiach, o tamtym czasie, o tamtej kulturze.
Nasi uczniowie przygotowali prace do Powiatowego Konkursu Plastycznego w ramach projektu „...a serce zostało na Kresach”, którego organizatorem jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich w Częstochowie.
KATEGORIA II KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat : „Kwiatowe ornamenty kresowe”
KATEGORIA IV uczniowie klas 7-8 szkoły podstawowej
Temat: „ Kresowe pejzaże w malarstwie”
W dniu 26 11 2021r. odbyły się na pływalni przy ul. Niepodległości zawody w pływaniu drużynowym w ramach Igrzysk Dzieci. Reprezentacja naszej szkoły to: Anastazja i Wiktor z klasy 7B .oraz Maksym z klasy 5A. Nasi pływacy w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęli następujące miejsca : Anastazja – 6 m w stylu grzbietowym, Wiktor - 4m. w stylu dowolnym, Maksym - 4m. w stylu grzbietowym. Życzymy kolejnych sukcesów w rywalizacji sportowej na pływalni!
Realizacja projektu rozpoczęła się od obejrzenia i wysłuchania audycji , słuchowiska oraz programu
przygotowanego przez zespół ekspertów BOHARERON . BOHATERON W NASZEJ SZKOLE
to kampania edukacyjna, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole na zajęciach historii i lekcjach wychowawczych w klasach V- VIII, oraz podczas zajęć świetlicowych w klasach I – III i zajęciach przedszkolnych w okresie od 18 do 26 listopada 2021r. Pokazaliśmy , że historia nie musi być nudna. Zorganizowaliśmy dla uczniów warsztaty wykorzystujące elementy edukacji pozaformalnej. Podczas warsztatów dzieci i uczniowie naszej szkoły wykonywali plakaty oraz przygotowały karki dla powstańca, które zostały wysłane do Fundacji Seniora we Wrocławiu. Klasy młodsze obejrzały spektakl ,, Niebajka o powstaniu warszawskim i wykonały pacynki . W klasach V i VI zajęcia warsztatowe przeprowadzone były po zakończeniu I i II części słuchowiska ,,Mały roznosiciel nadziei”. Dopełniły one wiedzę na temat tamtych dni. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadania , jakim było stworzenie osi czasu do przedstawionych wydarzeń. Natomiast klasy VII i VIII wykonały ikonografiki do wybranego losowo zagadnienia. Uczniowie opracowali swoje infografiki w oparciu o metodę 5W+H (na infografikach znalazły się odpowiedzi na 5 pytań: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? ) .Grupy prezentowały na forum swoje infografiki oraz zawarte w nich informacje. Po każdej prezentacji uczniowie żywo dyskutowali nad mocnymi i słabymi stronami danego projektu . Wszystkie infografiki zostały rozwieszone i są w formie wystawy na holu szkoły.
Przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśniło dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji .Po prelekcji dzieci z zapartym tchem wykonały plakaty oraz przygotowały karki dla powstańca.Dzieci z przedszkla wykonały oacynki myszek.
Słuchowisko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, dało odpowiedź na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Pomogło także uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazało relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski. Zajęcia warsztatowe przeprowadzone po zakończeniu I i II części słuchowiska dopełniły wiedzę na temat tamtych dni. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadania , jakim było stworzenie osi czasu do przedstawionych wydarzeń.
Poznaliśmy historię Pana Stanisława. Przenieśliśmy się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byliśmy świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Wysłuchaliśmy opowieści o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonaliśmy się się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń.
Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w programie CO ZA HISTORIA.
Po programie uczniowie zostali podzieleni na grupy i rozpoczęła się praca warsztatowa.. Każda z grup wylosowała jedno zagadnienie (odwróconych kartek):
1.Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania
2.Godzina „W” i pierwsze dni powstania
3.Brak pomocy ze strony sojuszników
4.Życie codzienne i sprawa kobiet
5.Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania
6.Spór o powstanie warszawskie
Następnie każda z grup miała za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wylosowanego przez nich zagadnienia. Grupy pracowały na flipcharcie/ dużych arkuszach papieru i przy użyciu dowolnych materiałów plastycznych. Uczniowie opracowali swoje infografiki w oparciu o metodę 5W+H .Grupy prezentowały na forum swoje infografiki oraz zawarte w nich informacje. Po każdej prezentacji uczniowie żywo dyskutowali nad mocnymi i słabymi stronami danego projektu . Wszystkie infografiki zostały rozwieszone i są w formie wystawy na holu szkoły.
wystawa ikonografia- Powstania warszawskiego
Kartki dla powstańca
Uczniowie klas młodszych pod opieką wychowawców bardzo chętnie podejmują działania plastyczne. Obecnie wzięliśmy udział w dwóch konkursach związanych z porą roku - Międzyszkolnym Konkursie "Jesienne kompozycje" oraz Powiatowym Konkursie "Jesienny obraz kredką malowany".
Gratulujemy wszystkim dzieciom zdolności i kreatywności!
Oczekujemy na wyniki konkursów. Życzymy sukcesów!
Uczniowie naszej szkoły, z klas młodszych i starszych wzięli udział w cyklicznym konkursie zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury i Starostwem Powiatowym w Częstochowie. Wykonaliśmy wiele ciekawych i barwnych prac trudną techniką malowania plasteliną - temat prac "Kolorowe jarmarki". Teraz oczekujemy na wyniki konkursu!
Dnia 26 listopada uczniowie klasy 6a udali się na seans filmowy do kina studyjnego OKF. To już drugi film jaki obejrzeliśmy w tym roku szkolnym biorąc udział w programie Horyzonty Edukacji Filmowej. Mamy szanse oglądać wyjątkowe filmy uzupełnione prelekcją. Dzieci poznają rówieśników w trudnych momentach ich życia, mogą obserwować ich przemianę i zobaczyć jak radzą sobie ze swoimi problemami.
W związku z otrzymanym pismem z UM prosimy o wsparcie dla potrzebujących. Dotyczy ono zbiórki odzieży i artykułów higienicznych (nowych: spodnie, koszule flanelowe, swetry, czapki, szaliki, rękawice, koce, ręczniki, kosmetyki do kąpieli) z przeznaczeniem dla osób ubogich lub bezdomnych z terenu Częstochowy.
Zachęcam do aktywnego włączenia się do szlachetnej akcji „Szkoły dla potrzebujących”.
Oto treść pisma :
Wspólnie ze społecznością Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego zwracam się z uprzejmą prośbą o włączenie się do organizowanej zbiórki odzieży i artykułów higienicznych z przeznaczeniem dla osób ubogich lub bezdomnych z terenu Częstochowy.
Akcja odbywać się będzie we współpracy z Siostrą Mileną ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa i jest nawiązaniem do obchodzonego corocznie Światowego Dnia Ubogich w Dolinie Miłosierdzia mającego zwracać uwagę na działania na rzecz bliźniego.
Rafał Piotrowski
Naczelnik Wydziału Edukacji
Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem
To czas tańców, wróżb i konkursów. Dziś w szkole było kolorowo i wesoło klasa 7a zorganizowała zabawy
i wróżby nie tylko dla siebie, ale także zaprosiła do wspólnej zabawy klasy 1a i 2 b.
Dzieci chętnie konkurowały ze sobą podczas prowadzonych konkursów. Były tańce , gorące krzesła zajmowane gdy muzyka ustawała i wiele innych zabaw, które zachęcały dzieci do współpracy i zdrowej rywalizacji.Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.
O Norwidzie podczas zajęć świetlicowych – to dopiero wyzwanie! Uczniowie z klasy IV b poradzili sobie jednak wyśmienicie! W rysunkowym kalendarium poety naszym faworytem jest rysunek Nikoli Kowalik. (Dla niewtajemniczonych – Nikola ukazała nieszczęśliwą miłość Cypriana Kamila Norwida do Marii Kalergis).
Społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Mikołaj dla dzieci z Hospicjum.To szczególny moment, w którym dzieci i ich rodziny mogą zapomnieć o codziennych troskach i problemach.Zebrane zabawki ,pluszaki, poduchy i słodycze na pewno umilą czas najmłodszympodoopiecznym Hospicjium.
25.11.2021r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się z panią dietetyk Barbarą Krawczyk. Podczas spotkania uczniowie utrwalili wiedzę z zakresu zdrowego, stylu życia oraz poznali zasady prawidłowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej .Pani dietetyk zwróciła również uwagę na zaburzenia odżywiania, które występują szczególnie w okresie dojrzewania oraz choroby cywilizacyjne (cukrzyca, otyłość) które są wynikiem braku zbilansowanej diety. Każda klasa na zakończenie spotkania otrzymała wytyczne od dietetyka klinicznego czyli tzw. Przepis na Zdrowie, który zawierał zalecenia żywieniowe, rozkład posiłków w ciągu dnia, wskazania do uprawiania codziennej aktywności fizycznej ,zasady utrzymania higieny umysłu itp. Elementem spotkania był pokaz i quiz dotyczący znajomości rzadko spotykanych owoców.
25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili młodszych uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaki. Zapoznali się z pluszowymi przyjaciółmi młodszych koleżanek i kolegów oraz zachęcili do obejrzenia ulubionej bajki z dzieciństwa pt. " Miś Uszatek". Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń, upłynął pod znakiem uśmiechu i radości bo misie mają moc!
Dziś - 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Uczniowie klas I-III obchodzili ten dzień uroczyście. Były atrakcje i dużo radości. Każde dziecko mogło przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka. Przeważały misie, ale były też pieski, kotki, zajączki i inne zabawki. Dzieciaki uczyły się pląsu i wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym "Mój przyjaciel miś". Dowiedziały się, że historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić, ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan, który uwiecznił wydarzenie na rysnku. Rysunek opublikowała gazeta, a później zawartą w artykule informację przeczytał właściciel sklepu z zabawkami. To on wykonał kilka pierwszych zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał imię Tedi (jest to zdrobnienie imienia prezytenta Theodore'a). Obecnie Tedi ma nawet swój uroczysty dzień.
W dniu 24.11.2021r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 29 uczniów. Czekamy na wyniki- ok. ośmiu tygodni.
W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza szkoła wzięłą udział w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”., którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty.
Jego głównym celem było przekazanie młodzieży wiedzy na temat stanu wojennego.
Więcej informacji dotyczących projektu znajduje się na stronie pamiec81.pl
Zadania, które wykonaliśmy:
Przygotowaliśmy szkolne miejsce patriotyczno – historyczne 40 lat po stanie wojennym- Wystawa została zorganizowana w oparciu o materiały przygotowane i przyniesione przez uczniów . Wśród nich znalazły się między innymi: albumy, pomoce dydaktyczne, prezentacja multimedialna oraz wspomnienia świadka wydarzeń. Przygotowanie do wystawy rozpoczęło się już w momencie inauguracji projektu. Uczniowie z niezwykłym zaangażowaniem wyszukiwali i gromadzili materiały. W wykonanie ekspozycji włączyli się uczniowie klas siódmych.
W klasach ósmych odbyła się projekcja filmu „Nie zabierajcie Mamy”
Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji wychowawczych ,historii i wosu obejrzeli film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.
Realizacja tego zadania projektowego była dobrym wstępem do lekcji dotyczących stanu wojennego.
Przeprowadzilimy lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych dla nauczycieli poświęconych stanowi wojennemu przygotowane przez IPN.
Przeprowadzona zastała również dwugodzinna lekcja warsztatowa z wykorzystaniem materiałów źródłowych i tek edukacyjnych poświęconych Stanowi Wojennemu w klasach ósmych oraz Prawa człowieka w kontekście Stanu Wojennego.
Wysłuchaliśmy piosenek o Stanie Wojennym,po których odbyła się rozmowa tematyczna
Zorganizowanie zostały także -Kalambury historyczne o tematyce Stanu Wojennego (szkolny konkurs ,, 13 grudnia 1981- Pamiętamy” )
Obyła się Lekcja Wolności i Solidarności -ćwiczenia z tekstem źródłowym z tek edukacyjnych w klasach ósmych oraz wyszukiwanie materiałów tematycznych do gazetki, dokonywanie selekcji i wyboru , redagowanie tablicy pamięci.
Listopad jest czasem w którym dużo uwagi poświęcamy na zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem ,zdrowym stylem życia, aktywnością fizyczną itp. Dzieci uczęszczające na zajęcia w świetlicy szkolnej brały udział w drużynowych wyścigach rzędów: Cytrynek, Sałatek, Pomidorków i Śliweczek .Dzieci wykazały się doskonałą znajomością różnych warzyw i owoców oraz poznały zasady prawidłowego odżywiania (Talerz Zdrowia). Sportowa rywalizacja „ kolorowych warzyw i owoców” aktywizowała dzieci dostarczając dużo radości ze wspólnej zabawy.
Powered by aSc EduPage