W ZS-P nr 1 mieliśmy okazję gościć siatkarzy oraz trenera z Volleyball Team AZS Częstochowa, którzy przeprowadzili dla naszych uczniów interesującą lekcję dotyczącą poświęcenia dla sportu i wytrwałości. Ponadto nasi goście opowiedzieli o swojej codzienności i treningach oraz zaprezentowali swoje osiągnięcia i umiejętności.
22 kwietnia 2024 roku w Światowy Dzień Ziemi
23.04.2024Nasza placówka wzięła udział w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski .
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest proekologiczna edukacja oraz sprzątanie terenów zielonych takich jak parki, lasy czy skwery.
Kolejny raz dzieci, uczniowie i pracownicy naszego zespołu okazali zielone dla Polski.
33
RECYKLINGOWA MODA
22.04.202420.04.2024 r. w Galerii Jurajskiej na scenie w Dużej Rotundzie., odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu - RECYKLINGOWA MODA.
Nasza praca nie zdobyła wystarczającej ilości głosów, by zająć zaszczytne miejsce na podium, ale „pięknie” wpisała się w proekologiczne działania na rzecz błękitnej planety.
Dziękujemy uczennicom, które zaangażowały się w udekorowanie otrzymanego manekina surowcami wtórnymi oraz Wszystkim, którzy oddali głosy na naszą recyklingową kreację. Gratulujemy zwycięzcom!
1
Uczennica naszej szkoły laureatką Wojewódzkiego Konkursu – III miejsce w kategorii konkurs plastyczny!
22.04.2024Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować i jednocześnie serdecznie pogratulować Neli Krakowiak, uczennicy naszej szkoły z klasy VIa, która w XVI Wojewódzkim Konkursie poezji ks. Jana Twardowskiego „Trzeba iść dalej, czyli dalszy spacer biedronki” w kategorii Konkurs Plastyczny klasy IV- VIII zajęła III miejsce. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Gliwicach i wpisany na listę tegorocznego wykazu kuratoryjnego
Brawo! Życzymy kolejnych sukcesów! 😊
Dzień Ziemi w klasie 3a - zajęcia z okularami ClassVR
22.04.202422 kwietnia 2024 roku, w Światowym Dniu Ziemi uczniowie klasy 3a dzięki okularom Class VR mogli obejrzeć prezentację na temat szkodliwych wpływów człowieka na środowisko. W tym roku w centrum uwagi w ramach ochrony środowiska znajdują się tworzywa sztuczne i ich wpływ na środowisko, od szkód dla organizmów morskich po zapełnianie wysypisk śmieci. Uczniowie wykorzystali zasoby VR, które pomogły im zrozumieć treści i pojęcia ekologiczne: recykling plastiku, wpływ plastiku na życie w oceanach, zmiany klimatyczne, e-odpady. Prezentacje przeniosły uczniów do wyzwań środowiskowych i umożliwiły im zrozumienie potrzeby ochrony środowiska, rozpalając ich pasję do zrównoważonego rozwoju.
15
II TURNIEJ INTEGRCYJNY PRACOWNIKÓW OŚWIATY …
21.04.2024Nasza placówka oraz SP nr 13 były organizatorami tego przedsięwzięcia
Nauczyciele i pracownicy uczestniczyli w rozgrywkach piłki nożnej, tenisa stołowego oraz badmintona …
Nie zdobyliśmy żadnego miejsca ale zabawa była super
Do przyszłego roku !!!!
14
Konkurs matematyczny „Fenek"
21.04.202419 kwietnia 2024 roku chętni uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Fenek", zorganizowanym dla klas młodszych.
Kolejne sukcesy naszych uczennic! Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Tak widzę i czuję - świat osób ze spektrum autyzmu" rozstrzygnięty
18.04.2024Serdecznie gratulujemy uczennicom naszej szkoły, które w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Tak widzę i czuję - świat osób ze spektrum autyzmu" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 33 w Częstochowie zajęły wszystkie miejsca na podium:
I miejsce - Nela Krakowiak z klasy VI a
II miejsce - Wiktoria Szypkina z klasy IV b
III miejsce - Maja Rakoczy z klasy IV b
Brawo Dziewczyny! Życzymy kolejnych sukcesów! 😊
"Częstochowskie spotkania z historią w VIII LOS".
17.04.2024Dnia 15 kwietnia delegacja uczniów klasy ósmej naszej szkoły uczestniczyła w inauguracji projektu "Częstochowskie spotkania z historią w VIII LOS".
Gościem pierwszego z cyklu spotkań był
Pan prof. dr hab. Andrzej Chwalba - historyk, autor wielu publikacji, który w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom przeplataną własnymi wspomnieniami historię naszego miasta i kraju.
Konkurs na kartkę lub ozdobę wielkanocną rozstrzygnięty!
17.04.2024Serdecznie gratulujemy Sofii Pasichnyk, uczennicy klasy V b, która zajęła
I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 35 oraz Parafię pw. Św. Rodziny w Częstochowie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów powiatu częstochowskiego oraz kłobuckiego i polegał na wykonaniu kartki o tematyce wielkanocnej.
Brawo! Życzymy kolejnych sukcesów!
Ogród na terenie ZS-P nr 1
16.04.2024Dnia 16 kwietnia grupa przedszkolna Poszukiwacze Przygód wraz z klasą 1b połączyli swoje siły i wspólnie zadbali o ogród na terenie ZS-P nr 1.
Dzieci z przedszkola pracując w myśl założeń Planu Daltońskiego zaspokoiły potrzebę dziecięcej aktywności, rozwijały swoją kreatywność, samodzielność, poczucie odpowiedzialności i umiejętności współpracy.
Uczniowie z klasy 1b zadbali o ogród w ramach podstawy programowej. Zajęcia z edukacji przyrodniczej pt. „Klasowe Laboratorium” pozwalają uczniom regularnie zapoznawać się z tematyką przyrodniczą oraz rozwijać ich zainteresowania w tym zakresie.
Ogród stał się miejscem nie tylko zabaw dla dzieci, ale także miejscem zdobywania wiedzy. Zajęcia dla dzieci w ogrodzie są wspaniałą lekcją przyrody, a pielęgnacja i uprawa pomaga nauczyć ich odpowiedzialności za podejmowane działania.
18
Instrumenty muzyczne i pracownia lutnika - innowacja w 1a
16.04.2024Uczniowie klasy Ia chętnie uczestniczą w zajęciach, podczas których są wprowadzani w świat muzyki, rytmu, a przy okazji relaksu. Nasłuchiwanie dżwięków, które słychać wokół nas, słuchanie szumu muszli, rozpoznawanie instrumentów i ich rodzajów, odkrywanie różnic między fletem prostym i flażoletem oraz wspólne tworzenie orkiestry perkusyjnej wprowadziło w cykl zajęć poświęconych instrumentom muzycznym i realizacji Innowacji pedagogicznej "Świat w zasięgu ręki". Niecodzienną okazją było poznanie skrzypiec, jednego z najbardziej znanych i popularnych instrumentów muzycznych na świecie, składającego się z kilkudziesięciu elementów, z których każdy ma wpływ na brzmienie. Uczniowie zwrócili uwagę na duszę, pudło rezonansowe, mostek, gryf. Zainteresował ich smyczek wykonany z prętu i końskiego włosia, które przed koncertem jest smarowane specjalną żywicą zwaną kalafonią. Atrakcją było wczuwanie się w rolę małych skrzypków zgłębiających tajniki gry na tym instrumencie. Na religii dzieciaki poznały kolejny instrument strunowy – gitarę, a później przy jej dźwiękach koncertowały. Uzupełnieniem była wycieczka do pracowni lutniczej, podczas której przybliżono dzieciom niepowtarzalną atmosferę panującą w pracowni oraz zapoznano z lutnictwem – unikatową dziś sztuką tworzenia instrumentów strunowych łączącą elementy talentu, doświadczenia i smaku artystycznego. Podczas pobytu w pracowni uczniowie mieli możliwość wysłuchania ciekawej opowieści nt. historii lutnictwa na świecie i w Polsce oraz wysłuchali ciekawostek o sławnych lutnikach. Poznali materiały wykorzystywane w lutnictwie oraz techniki ich łączenia. Przedstawiono im etapy pracy nad powstaniem instrumentu oraz zaprezentowano różne rodzaje instrumentów smyczkowych, ich budowę oraz brzmienie. Zajęcia dostarczyły niezapomnianych wrażeń, aktywizowały do aktywnego uczestnictwa, a praktycznie przyswajana wiedza na długo pozostanie w pamięci.
46
V Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Plastyczny "Przyroda uczy najpiękniej - jurajscy eco-odkrywcy" pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
15.04.2024Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne na V Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Plastyczny "Przyroda uczy najpiękniej - jurajscy eco - odkrywcy" pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 31 w Częstochowie. Wyniki poznam już 24 kwietnia. Trzymamy kciuki! 😊
Warsztaty na temat autyzmu w klasie 1a
15.04.2024W ramach trwających obchodów Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w kwietniu, w klasie I a odbył się cykl warsztatów pt.: "Zrozum zanim ocenisz". Zajęcia miały ułatwić dzieciom zrozumienie różnorodności a zarazem wyjątkowości osób w spektrum autyzmu. Poprzez zabawy i doświadczenia sensoryczne uczniowie mieli możliwość doświadczyć swoimi zmysłami jak wyjątkowo odbierają bodźce z otoczenia i na jakie trudności w życiu codziennym napotykają osoby w spektrum. W prostych scenkach dnia codziennego pierwszoklasiści dowiedzieli się, jakie emocje mogą towarzyszyć osobom z autyzmem na co dzień i na czym polegają odmienne i wyjątkowe zachowania takich osób. Nie tylko odkryli jakie mocne i słabe strony charakteryzują spektrum autyzmu, ale również dyskutowali jak można być dobrym kolegą i przyjacielem takich osób. Uczniowie wspólnie wykonali plakaty, na których podsumowali zdobytą wiedzę podczas warsztatów.
45
84 Rocznica zbrodni katyńskiej
12.04.202413 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony w 2007 roku. Dzisiaj w osiemdziesiątą czwartą rocznicę przychodzimy razem, aby uczcić pamięć ofiar jednej z najbardziej tragicznych zbrodni w historii naszego narodu, która miała miejsce podczas II wojny światowej.
Główna uroczystość związana z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej odbyła się dzisiaj na placu Katyńskim z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych, służb państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół.
Pod tablicą memorialną, w asyście Straży Miejskiej, wiązanki kwiatów złożyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Ryszard Stefaniak i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. W obchodach wziął udział Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
Przy katyńskich "Dębach Pamięci" zapłonęły znicze. Kwiaty złożyły także delegacje służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, instytucji miejskich oraz częstochowskich szkół.
Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. Apel pamięci odczytał ppłk. Cezary Kubiak.
Część artystyczną przygotowały – Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego i Zespół Szkół Technicznych.
Na koniec uroczystości przedstawiciele Fundacji Latarnia rozdawali zebranym „Guziki Katyńskie”. Replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim to znak wspólnej pamięci o tych, którzy zginęli. Ambasadorzy kampanii przypominają w ten sposób, że ten materialny dowód ofiary, będący „relikwią” odnalezioną w „dole śmierci”, stał się niemym świadkiem zbrodni, ale też symbolem pamięci o bohaterach z Katynia.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w swoim przemówieniu nawiązał do kontekstu historycznego
.... nie mogło nas tam zabraknąć …
6
Kolejne osiągnięcia naszych uczniów! 🏆
12.04.2024Gratulujemy Zofii Banasiak z klasy 4a oraz Bartoszowi Walaszczykowi z klasy 5a za zdobycie wyróżnień w międzyszkolnym konkursie recytatorskim English Poem organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 w Częstochowie.
4
Dni Sportu w dniach 18/03 do 05/04 w ZS-P nr 1
12.04.2024W ramach Dni Sportu w dniach 18/03 do 05/04 w ZS-P nr 1 odbywały się różne rozgrywki sportowe.
Grupy przedszkolne rywalizowały w drużynowych wyścigach rzędów, klasy 1-3 rozgrywały turniej „Dwóch Ogni”, natomiast klasy 4-8 brały udział w rozgrywkach gier zespołowych: koszykówka, siatkówka, dwa ognie. Celem wszystkich rozgrywek była integracja zespołów, propagowanie zasad fair - play oraz wyzwolenie pozytywnych emocji podczas zmagań sportowych.
Ponadto uczniowie klas 4-8 wykonywali tematyczne plakaty, by zgłębić wiedzę na temat poszczególnych dyscyplin.
Przedstawiciele grup przedszkolnych oraz klas 1-8 otrzymali pamiątkowe dyplomy, potwierdzające udział w rozgrywkach sportowych.
24
Sportowe Talenty
12.04.2024W ramach Święta Sportu odkrywaliśmy Sportowe Talenty oraz dowiedzieliśmy się, kto zwyciężył w kategorii uczniów i nauczycieli w konkursie „Ruszam się ,bo lubię”.
Grupy przedszkolne zaprezentowały rozgrzewkę „Dwa przysiady, obrót, skok” oraz „Kubuś piosenka o tym jak ćwiczymy”. Po takiej rozgrzewce, klasa IIA przedstawiła lekcję WF przy muzyce „Klik-Klak”. W trakcie prezentacji Sportowych Talentów: Jasiek i Adam w strojach zawodników jiu - jitsu wykonali pokaz rozgrzewki oraz walkę w parterze tej dyscypliny sportu; Anastazja udowodniła nam, że pięknie tańczyć można z każdym przyborem nawet z kijem; Julia i Igor jako pasjonaci piłki nożnej przedstawili triki z piłka nożną; natomiast Elena, Ola i Ada wykonały energetyczny taniec hip-hop; Angelika w pięknym stroju do jazdy konnej przedstawiła prezentację na temat swoich planów, osiągnięć treningów jazdy konnej, ponadto przedstawiła ciekawostki o koniach; ulubionym sportem Łucji jest jazda na wrotkach na których wykonała piękny taneczno-akrobatyczny układ; Brajan - najmłodszy sportowy talenciak to urodzony mistrz breakdance – wykonał bardzo trudny zestaw figur tanecznych tego trudnego tańca; Marcelina zaprezentowała Latino Dance; natomiast Oliwia to jedyna mażoretka w naszej szkole, która zaprezentowała trudne sztuczki z pałeczką przy muzyce.
Nasze sportowe talenty ZSP1 przekonały zebranych ,że sport uczy, bawi oraz rozwija pasje i ukryte talenty. Uczestnicy sportowych pokazów po ich zakończeniu otrzymali podziękowania w formie upominków.
Wszyscy oczekiwaliśmy na ogłoszenie wyników konkursu „Ruszam się, bo lubię”, który trwał 5 miesięcy. Każdy zgłoszony uczestnik musiał udowodnić swoja codzienną - miesięczną aktywność ruchową poprzez przedstawianie udokumentowanych wyników. Chętni zawodnicy biorący udział w rywalizacji sportowej walczyli o zdobycie głównej nagrody, którą był PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY ZSP1.
W kategorii uczniów:
I miejsce zajął Piotr Kamiński i wygrał PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
II miejsce zajął Kamil Gizler
III miejsce zajęła Daryna Yankevych
W kategorii nauczycieli:
I miejsce zajęła Pani G. Wolas-Krajewska i wygrała PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
II miejsce zajęła Pani R.Krogulec
III miejsce exaequo Pani Dyrektor M.Kłosowska oraz Pani Dyrektor E.Krawczyk
Finałowy Taniec z Pałeczkami wykonała grupa dziewcząt z klas 5-8 pod kierunkiem Pani Oli Trąbskiej. Było głośno, rytmicznie i wspaniale!
Nasze spotkanie uświetnił występ grupy akrobatycznej z Centrum Nauki Tańca Snake Dance oraz POKAZ MISTRZÓW BREAKDANCE: Pana Arkadiusza Skuzy oraz Pana Colina Traczyńskiego. Taniec w wykonaniu Mistrzów wyzwolił niesamowite emocje wśród wszystkich zebranych. Nasze spotkanie zakończyło się zajęciami warsztatowymi, które przeprowadzili dla uczniów, nasi wspaniali Mistrzowie ze Snake Dance.
28
Lekcje z wykorzystaniem okularów VR w klasie II a
12.04.2024W dniu 12.04.2024r uczniowie klasy II a wzięli udział w lekcji podsumowującej cykl tematów dotyczących Ochrony środowiska, na której skorzystali z okularów VR. Dzięki nim, mieli możliwość obejrzenia wirtualnych obrazów związanych z zagrożeniami dla środowiska naturalnego wywołanymi działalnością człowieka - wypalanie łąk, zanieczyszczenie powietrza i wody, składowanie śmieci oraz sposobami ochrony przyrody - oszczędzanie wody, sortowanie odpadów, opakowania ekologiczne. Duże emocje wywołały w uczniach oglądane sceny związane z zagrożeniami jakie stwarzają plastikowe przedmioty dla życia morskiego oraz sceny z zakładu, w którym szkło i plastik przechodzą proces recyklingu.