21 października obchodzimy „Dzień bez skarpetek”. Samorząd Klas Młodszych postanowił uczcić to święto i zorganizował uczniom z oddziałów I-III wszelkie możliwości do zdobywania nowych doświadczeń. Dzieciaki poznały istotę tego dnia, a później zdjęły kapcie i skarpetki i od przywitania się lewej stopy z prawą stopą rozpoczęła się wesoła zabawa. Stopy się przytulały, głaskały, sprawdzały, czy stopa lewa ma tyle samo paluszków, co stopa prawa. Były wędrówki na bosaka, podskoki i pajacyki. Była też zabawa ruchowa przy piosence „Praczki”. Najwięcej przyjemności sprawił utworzony tunel i obserwacja zmagającego się z wyznaczoną w ten sposób trasą ucznia klasy IIIb. W gronie uczestników zabawy znalazły się dziewczynki, które przygotowując się do spotkania zadbały nawet o pedikir.
Konkurs Plastyczno-Graficzny „Jak zostać milionerem
20.10.2022Konkurs Plastyczno-Graficzny „Jak zostać milionerem” rozstrzygnięty
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród laureatów Konkursu Plastyczno-Graficznego „Jak zostać milionerem” zorganizowanym przez Katedrę Zarządzania i Przedsiębiorczości – Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
- II miejsce - Hanna Kromołowska z kl. V w kategorii: klasy IV-VI
- III miejsce - Piotr Dydyna z kl. III w kategorii: klasy I - III
W dniu 20 listopada uczniowie uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu – otrzymali dyplomy i nagrody z rąk m.in. Pani dr hab.inż. Iwony Otoli, Dziekana Wydziału Zarządzania.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, które pomogą w realizacji marzeń.
.
Warsztaty historyczne "Rzeczpospolita w XVII wieku" Sandomierz-Zamek Krzyżtopór w Ujeździe-Zamość- Lublin-Puławy
20.10.2022Warsztaty historyczne dla nauczucieli historii zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Częstochowy - Wydział Edukacji oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Poludniowo-Wschodnich.
Wzięło w nich udział ponad 50 nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała p. Joanna Kromołowska
Warsztaty miały charakter objazdowo- szkoleniowy. W ciągu zaledwie trzech dni zwiedzono: Krzysztopór- twierdzę w Ujezdzie, Samndomierz, Zamość oraz Lublin i Puławy.
6
"Przewodnik po Ukrainie - Rzeczpospolita w XVIII wieku".
19.10.2022W ostatnim czasie powstała kolejna publikacja pod red. dra Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego "Przewodnik po Ukrainie - Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Tym razem jednym ze współautorów była nauczycielka naszego Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 pani Joanna Kromołowska, napisała rozdział pt. "Chocim".
Zachęcamy do lektury!
ODSŁONIĘCIE TABLICY DR. Z.GRZĄDZIELSKIEGO
18.10.2022W dniu wczorajszym w naszej placówce miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego pedagoga dr. Zbigniewa Grządzielskiego.
Wielkie podziękowania dla pana Rafała Piotrowskiego Naczelnika Wydziału Edukacji za wspaniała inicjatywę i organizację uroczystości.
Dziękujemy, że swoją obecnością zaszczycili nas dr Ryszard Stefaniak Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Rafał Piotrowski Naczelnik Wydziału Edukacji, Dariusz Kapinos Radny Miasta Częstochowy i Przewodniczący Komisji Edukacji oraz członkowie rodziny Jolanta Sowińska, Jarosław Grządzielski i Jolanta Chlebowska. Dziękujemy za obecność również dyrektorom i nauczycielom częstochowskich placówek oświatowych, a także młodym wykonawcom za piękny występ artystyczny.
3
ŁĄCZY NAS HISTORIA
17.10.2022Pod takim hasłem odbyła się piękna i wzruszająca uroczystość w SP nr 31 im. ORŁA BIAŁEGO podsumowująca wsparcie dla Ukrainy przez czestochowskie szkoły,placówki i instytucje. Nasza placówka została również wyróżniona, a na ręce pani dyrektor zostały przekazane podziękowania.
Zaproszenie do udziału w VIII Powiatowym Konkursie "Przyroda na liściu malowana"
17.10.2022Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Częstochowie
oraz organizatorzy, zapraszają do wzięcia udziału W VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym
„Przyroda na liściu malowana”
pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.
Organizatorzy konkursu:
Ilona Nawrot, Agata Filipiuk-Mojsa, Sylwia Kurcab
Regulamin w załaczniku:
„Jak zostać milionerem”
17.10.2022Uczniowie naszej szkoły wykonali przepiękne prace na Konkurs Plastyczno-Graficzny „Jak zostać milionerem” organizowany przez Katedrę Zarządzania i Przedsiębiorczości – Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!
Miejski Konkurs Plastyczny „Portret mojego nauczyciela”
17.10.2022Uczniowie klas młodszych i kl. IV wykonali przepiękne prace na Miejski Konkurs Plastyczny „Portret mojego nauczyciela” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 49 w Częstochowie.
Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!
Wystawa grzybów "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"
16.10.2022Jesienią zbieranie grzybów jest bardzo popularne, a spożywanie ich jest tradycyjnym zwyczajem żywieniowym naszego społeczeństwa, ponieważ grzyby mają cenione walory smakowe i zapachowe. Aby edukować dzieci w tym temacie, w dniu 12 października uczniowie klasy 2a, 3a i 3b pod opieką wychowawczyń wybrali się do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Częstochowie na wystawę grzybów. Uczniowie mogli zobaczyć świeże grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Dokładnie oglądali te okazy z wykorzystaniem lupy. Wysłuchali ważnych informacji o tym jak rozpoznawać grzyby. Obejrzeli prezentację na temat darów lasu i zwierząt leśnych. Wystawa była pięknie przygotowana i pouczająca.
13
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ PLACÓWCE.
14.10.2022A u nas dzisiaj w szkole uczniowie z okazji Święta Edukacji Narodowej w przepiękny sposób podziękowali swoim nauczycielom za trud i ciężką pracę włożoną w edukację naszych milusińskich
BARDZO DZIĘKUJEMY !!!
1
„Skuteczne metody i formy pracy z uczniem o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych”- warsztaty SCWEW.
14.10.202220 i 22 września zespół SCWEW w ramach konsultacji eksperckich zorganizował warsztaty dla nauczycieli szkół objętych wsparciem. Tematem spotkania były: „Skuteczne metody i formy pracy z uczniem o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych”. Wykonując przygotowane zadania, uczestnicy doświadczali różnych trudności. Były one zbliżone do tych, jakie wiążą się z dysfunkcją wzroku, słuchu lub zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Podejmowanym działaniom przyglądał się obserwator – uczestnik, zwracający uwagę na zachowania osób w zespole. Po warsztatach uczestnicy uzupełniali tabelę, w której wskazywali co sprawiało im trudność, co im pomagało i jak należy dostosować metody i formy pracy do uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych.
Po warsztatach odbyły się konsultacje indywidualne, podczas których omówiono problemy nurtujące nauczycieli oraz wypracowano wnioski i rekomendacje.
Warsztaty z klockami LEGO
13.10.2022W czwartek 6 października z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 3b byli w kinie, a już w poniedziałek 10 października następna niespodzianka!
Nasi Rodzice wygrali dla nas zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem popularnych klocków Lego. Korzystając z zestawów edukacyjnych, pod okiem dwóch pań animatorek przez godzinę konstruowaliśmy znane postacie z gier. O nudzie nie było mowy!
7
XVIII KAMPANIA BIAŁYCH SERC EUROPEJSKI SOLIDARNY PROTEST PRZECIWKO NARKOTYKOM I PRZEMOCY 12.10.2022 r. – 23.10.2022 r.
11.10.2022
Hasło tegorocznej XVIII Kampanii Białych Serc brzmi „WŁĄCZ ALARM”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy związane z uzależnieniami i przemocą. Symbolem Kampanii jest białe serduszko zawieszone w oknie.
W tym roku głównym tematem jest uzależnienie od telefonów komórkowych, ale jak co roku w ramach Kampanii poruszone zostaną tematy innych zagrożeń - innych uzależnień.
Tegoroczna Kampania, to również głośny protest przeciwko PRZEMOCY, która od 24 lutego 2022 r. ma miejsce na Ukrainie.
BohaterOn w naszej szkole 2022
11.10.2022Rozpoczynamy nową edycje programu edukayjnego
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku
Pokaż, że pamiętasz o Powstańcach Warszawskich. Dołącz do akcji i dodaj coś od siebie! Masz 63 dni, dokładnie tyle, ile trwało Powstanie.
link poprowadzi Cię jak masz to zrobić
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Napisz kilka (albo kilkanaście) słów od siebie do Powstańców Warszawskich, to one mają największą wartość. Możesz też dodać własne zdjęcie, grafikę lub rysunek albo nagrać film, w którym podziękujesz, wyrazisz uznanie, czy refleksję na temat uczestników i wydarzeń, które miały miejsce w polskiej historii 78 lat temu.
Możesz skierować wpis do konkretnego uczestnika walk o stolicę lub napisać ogólnie – do Powstańców.
Jeżeli nie masz ukończone 13 lat życia wpisu może dokonać opiekun prawny.
14 października dniem wolnym od zajęć dydaktycznych!
11.10.2022Zgodnie z art. 74 Ustawa Karta Nauczyciela
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
W tym dniu będą odbywać się tylko zajęcia opiekuńczo- wychowawcze. Świetlica szkolna pracuje w swoich godzinach pracy.
XX WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNO-MALARSKI „ARCHITEKTURA MOJEGO KRAJOBRAZU”
11.10.2022Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wykonali przepiękne prace plastyczne. Tym razem na Jubileuszowy - XX WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNO-MALARSKI „ARCHITEKTURA MOJEGO KRAJOBRAZU” organizowany przez: Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.
Trzymamy kciuki !
1
IPMA-Kids Tutor
11.10.20226 października 2022 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyło się szkolenie IPMA-Kids Tutor, połączone z warsztatami IPMA-Kids oraz IPMA-Teens, w którym wzięli udział uczniowie z klasy 5b.
W czasie warsztatów prowadzonych przez pracowników politechniki uczyli się zasad planowania, konstruowania, logicznego myślenia oraz zdrowej rywalizacji.
Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali międzynarodowe certyfikaty IPMA – Kids.
Gratulujemy!
1
Inauguracja kampanii Pola Nadziei w Częstochowskim Hospicjum.
11.10.2022W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta inauguracja kampanii Pola Nadziei w Częstochowskim Hospicjum.Wspólnie sadzilismy sadzonki żonkili, które na wiosnę zakwitną w hospicyjnym ogrodzie i przypomną nam wszystkim, że pomaganie może być piękne.
Pomagamy wspieramy dajemy nadzieję.
Przy okazji zapraszamy do udziału w kampanii Pola Nadziei. Każdy z nas może pomóc kupując cebulki żonkili. Wiosna zakwitną one w naszym szkolnym ogródku.
6