Uczniowie po raz kolejny zaprezentowali swoje wielkie talenty. Tym razem mogli sprawdzić sięw roli cukierników przygotowując wypieki świąteczne. 17 grudnia odbył się konkurs dekorowania pierników. Chętnych nie brakowało. Zawodnicy stanęli na wysokości zadania, co sprawiło wiele problemów jurorom. Po burzliwych naradach nagrodzono wszystkie prace. Można je podziwiać na szkolnej choince – prawdziwe arcydzieła !Znaleźli się również śmiałkowie, którzy nie zawahali się wystąpić w niezwykle trudnej konkurencji.Przyszli architekci zaprojektowali i wykonali domki z piernika. Zachwytom nie było końca.W przyszłym roku również planujemy ruszyć szturmem na Święta!!!Autorzy smakowitych i pięknych prac życzą wszystkim, aby poczuli ducha i magię Świąt Bożego Narodzenia !!!
Spotkanie z kolędami
19.12.2021Mimo niełatwej pandemicznej rzeczywistości, chcieliśmy poczuć świąteczny klimat, dlatego zorganizowaliśmy Spotkanie z kolędami. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak utalentowaną mamy młodzież! Kolędy i pastorałki były nie tylko zaśpiewane, ale również zagrane na dzwonkach. Poza tym, uczniowie z warsztatów artystycznych zaprezentowali układ do świątecznej piosenki. Do przygotowanej przez nauczycielki ze Szkoły imprezy przyłączyło się Przedszkole. Mamy nadzieję, że poniższe zdjęcia oddadzą klimat dzisiejszego spotkania.
13
Warsztaty bożonarodzeniowe
19.12.2021W minionym tygodniu w naszej szkole odbyły się warsztaty świąteczne. Odwiedziła nas mama uczennicy oddziału 7b - Pani Dorota Rakoczy, która przygotowała materiały świąteczne do wykonania ozdób przez dzieci. Pod kierunkiem Pani Rakoczy uczniowie z klas 6a i 7 b wykonali przepiękne stroiki. Serdecznie dziękujemy!
13
Rok 2021 to Rok Norwidowski
19.12.202124 września przypadła dwusetna rocznica urodzin tego wybitnego poety, pisarza, dramaturga, eseisty, felietonisty, epistolografa, a także znakomitego grafika, rytownika, akwaforcisty, malarza i rzeźbiarza.
Nasza szkoła włączyła się w te obchody przygotowując wystawę poświęconą Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Panie Barbara Mędrzyk i Grażyna Wolas- Krajewska przybliżyły sylwetkę i twórczość artysty. Gazetkę wzbogaciła praca uczennicy klasy 7b Eweliny Korek, która wykonała portret tego niezwykłego poety.
1
O stereotypach i ich wpływie na funkcjonowanie w społeczeństwie
27.12.2021O stereotypach i ich wpływie na funkcjonowanie w społeczeństwie rozmawialiśmy wspólnie z licealistami podczas grudniowych warsztatów w klasach 7a,b,c i 8b.
1
Wigilijne opłatki w klasach starszych
19.12.2021Wigilia klasy 4a
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią p. Grażyną Wolas- Krajewską 16 grudnia uroczyście weszli w świąteczny nastrój. Przy klasowym, wigilijnym stole, jak tradycja każe,były życzenia, wspólne kolędowanie i smakołyki przygotowane przez rodziców. Okazało się, że czwartoklasiści z oddziału A to wyjątkowo rozśpiewana i tryskająca humorem ekipa, która życzy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.
3Klasa 7a także świętowała w swoim gronie.
SPOTKANIA OPŁATKOWE W KLASACH I-III
19.12.2021„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku …”
17 grudnia, w tym roku ostatni dzień nauki stacjonarnej przed Świętami Bożego Narodzenia był w klasach I-III czasem spotkań opłatkowych, które są okazją do wspólnego przeżywania Świat. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera zapanowała w każdym oddziale. Łamano się opłatkiem – znakiem zgody i pojednania, tym razem symbolicznie, po harcersku oraz składano sobie życzenia. Były spotkania przy symbolicznie nakrytym stole i spokojne, życzliwe pogawędki. Słuchano kolęd, śpiewano je, a czasem nawet organizowano świąteczne, choinkowe zabawy. Te szczególne spotkania integrowały uczniów, sprzyjały budowaniu rodzinnej atmosfery w grupie i tworzeniu właściwych relacji tak ważnych dla każdego z nas.
11
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Stroiki świąteczne i inne ozdoby na stół wigilijny”
19.12.2021Uczniowie klasy piątej wykonali przepiękne stroiki świąteczne – prace przestrzenne na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Stroiki świąteczne i inne ozdoby na stół wigilijny” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 14 w Częstochowie.
Celem konkursu było nawiązanie do staropolskiej tradycji zdobienia świątecznego stołu, rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej dziecka oraz kształtowanie poczucia piękna i estetyki.
Prace oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami: pomysłowość i inwencja twórcza,
oryginalność, dobór materiałów i elementów zdobniczych, zgodność z tematem konkursu, stopień trudności wykonania, estetyka wykonania pracy. Życzymy sukcesów i trzymamy kciuki
III Powiatowy Konkurs Literacko- Plastyczny - ”Kapsuła czasu”
19.12.2021Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Powiatowym Konkursie Literacko- Plastycznym - ”Kapsuła czasu” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 38 im L. Zamenhofa w Częstochowie.
Każda szkoła mogła zgłosić do Konkursu maksymalnie po 2 prace w każdej kategorii wiekowej, jedna z nich to wiek uczniów – kat. klas 3-5 i klas 6-8 a druga to forma pracy:- praca plastyczna- uczniowie wykonali pracę plastyczną ilustrującą największy, wg nich, wynalazek współczesnego świata. W tej kategorii odbyły się szkolne eliminacje i w kategorii klas 3-5 naszą szkołę reprezentuje Anastasiia Savenkova z kl. III i Nikola Kowalik z kl IV a w kategorii klas 6-8 Anna Szymala z kl. VIIc oraz Ewelina Korek z kl. VIIb
-praca literacka- uczniowie redagowali list do prawnuka, w którym poruszali problemy współczesnego świata i opisywali największe, wg nich, osiągnięcie pierwszego dwudziestolecia XXI wieku. W tej kategorii naszą szkołę reprezentuje Adam Wiśniewski z kl. III.Uczniowie naszej szkoły wykonali fantastyczne prace! Trzymamy kciuki.
Święta Bożego Narodzenia z Siostrą Mileną na Placu Biegańskiego
18.12.2021“Święta Bożego Narodzenia z siostrą Mileną” – pod takim hasłem Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie zorganizowały dekorowanie pięknymi świątecznymi ozdobami Placu Biegańskiego, w pobliżu kościoła św. Jakuba.
Od wielu lat inicjatorką dekorowania tego reprezentacyjnego dla Częstochowian miejsca i budowania szopki jest siostra Milena ze Zgromadzenia sióstr św. Józefa w Częstochowie.
Organizatorzy zachęcali częstochowskie szkoły do aktywnego przyłączenia się do tej przedświątecznej akcji. Odzew był bardzo duży, drzewka stroiło aż 27 częstochowskich szkół , w tym nasza.
Plac Biegańskiego to serce naszych alei. Każdy z nas przed świętami i w okresie świąteczno – sylwestrowym chętnie odwiedza to miejsce. Piękne dekoracje stworzone przez młodzież częstochowskich szkół podkreślą niepowtarzalny klimat tego miejsca w tym wyjątkowym czasie. Dekorowanie placu stało się od wielu lat szkolno – miejską tradycją.
Na uroczystości zagościli wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak i naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski. Podziękowali młodzieży i ich opiekunom za aktywny udział w świątecznej akcji przystrajania miasta i życzyli wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wręczyli wszystkim zaangażowanym w akcję dyplomy uczestnictwa, przygotowane przez Zespół Szkół Technicznych.
Młodzi adepci sztuki kulinarnej Zespołu Szkół Gastronomicznych zapraszali uczestników wydarzenia do degustacji świątecznych pierniczków i częstowali gorącą herbatą. Młodzież Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej zadbała o nastrojową, świąteczną oprawę muzyczną uroczystości.
Prowadząca wydarzenie przypomniała, że tworzenie świątecznych dekoracji należy do starych polskich tradycji. Cenił ją także św. Jan Paweł II. Podczas spotkania młodych w Rzymie w 1983 roku powiedział: „ ja osobiście, chociaż mam już wiele lat, nigdy nie mogę się doczekać, kiedy przyjdzie Boże Narodzenie i kiedy mi to drzewko postawią w mieszkaniu”
Nad całością wydarzenia czuwali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy na koniec uroczystości złożyli wszystkim bożonarodzeniowe życzenia.
My też tam byliśmy i świetnie sie bawiliśmy .
8
MARATON PISANIA LISTÓW
18.12.2021Nasza szkoła przystąpiła do Maratonu Pisania Listów. Jest to największa globalna tego typu akcja organizowana od 2001 roku przez Amnesty International na rzecz praw człowieka. Maraton Pisania Listów odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.10 grudnia uczniowie klas ósmych apelowali w pisanych przez siebie listach do władz, w sprawach trzech osób, których prawa są łamane: Zhang Zhan, Mikity Zalatarou i Bernardo Caala.
Listy zostały wysłane!
12
Kotki dla Agatki
17.12.2021Zespół szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie dołączył do akcji charytatywnej "Kotki dla Agatki". W dniach 14.12 - 17.12.2021 r., w ramach szkolnych starań, realizowaliśmy zadania, które miały na celu promocję i wsparcie zbiórki: https://www.siepomaga.pl/en/waleczna-agatka
Zawrotna kwota - 8 000 000 zł - jest potrzeba na pokrycie kosztów leczenia 7-letniej częstochowianki - Agatki Kuberskiej. U dziewczynki zdiagnozowano guza mózgu IV stopnia złośliwości. Agatka przeszła skomplikowaną operację wycięcia guza. Nowotwór został w całości usunięty, jej organizm jest jednak bardzo osłabiony i aby przeżyć i wrócić do pełnej sprawności potrzebuje kosztownej rehabilitacji w USA.
Kotki to ulubione zwierzęta Agatki, dlatego stanowiły one główny motyw podejmowanych działań. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy "zamienili się" w koty. Pojawili się wolontariusze z puszką, do której można było wrzucać "piątaka od kociaka" lub inną dowolną kwotę na ratowanie życia Agatki. Podjęliśmy również wyzwanie i wzięliśmy udział w challeng'u: #challenge4agatka, do którego nominowało nas VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe, a uczniowie klas I-III wzięli udział Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Kotki dla Agatki". Po rozstrzygnięciu konkursu nagrodzone prace zostaną przekazane na licytację:
https://www.facebook.com/groups/licytujemydlawalecznejagatki, a pozostałe stworzą „Wielką księgę kotków Agatki”.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, składamy serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, empatię i zaangażowanie, a Agatce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Do challeng'u: #challenge4agatka nominujemy:
Miejskie Przedszkole nr 13 im. Krecika w Częstochowie,
Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Częstochowie.
link do fimu https://www.youtube.com/watch?v=eQIpfEWQXVw
13nauczyciele i uczniowie
konkurs plastyczny
1Piątka dla kociaka
#challeng4agatka
I miejsce - Klaudia Rachwał z kl. VIII b W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNO- LITERACKIM „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MICKIEWICZEM”
19.12.202115 grudnia miał miejsce finał Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „I Ty możesz zostać Mickiewiczem” , którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku a patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. Nastrojowe spotkanie w formie kawiarenki literackiej poprowadziła p. Agnieszka Biernacka. Goście mieli okazję wysłuchać piosenki „Imieniny Szkoły” oraz obejrzeć prace wykonane na konkurs. Nagrody wręczali: Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Sekretarz Gminy Sylwia Piątkowska oraz Dyrektor Szkoły Wioletta Skoczylas. Klaudia niestety nie uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu, ponieważ w naszej szkole w tym czasie trwał próbny sprawdzian kl. VIII. Reprezentował ją nauczyciel plastyki ZS-P nr1, a nagrodę i dyplom wręczyła Pani Dyrektor Magdalena Kłosowska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki II Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Niech się nie schowa w obiektywie Częstochowa”pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz z partnerstwem RODN,, WOM” Częstochowa
15.12.2021Decyzją komisji konkursowej w składzie:
Sławomir Jodłowski - fotograf-Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
dr Juliusz Sętowski- Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowa,
Sylwia Kurcab – nauczyciel konsultant RODN „WOM” w Częstochowie,
Ilona Nawrot – nauczyciel plastyki w ZSP 1 w Częstochowie.
Do konkursu wpłynęło ponad 60 zdjęć.
Kategoria klas IV-VI
I miejsce -Fabian Bejm, kl. 4 -Szkoła Podstawowa nr 46 w Częstochowie
Tytuł: „Zachód słońca w oknach zamku”- op. Joanna Jamska
II miejsce - Nicola Płaczek kl.5- Zespół Szkolno-Przedszkolnmy nr 1w Częstochowie -Tytuł „Tryptyk”-op.Ewa Janik
III miejsce- Jakub Gut kl. 6- ZSS nr 28 w Częstochowie
Tytuł: „Przemijanie” – op. Patrycja Firmowska
Wyróżnienia:
1.Aleksandra Pietras, kl. 4 SP Jana de La Salle
Tytuł: „Komin i wieża” – op. Izabela Pietras
2.Tola Handler, kl. IV SP im Kornela Makuszyńskiego w Łojkach
Tytuł: „W listkowych okularach” – opiekun Magdalena Sikora
3.Jakub Ziaja, kl. 5 SP nr 2 w Częstochowie
Tytuł: „Urokliwy Park Staszica” – op. Joanna Ziaja
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce -Dominik Misztal, kl. 7 SP nr 39 w Częstochowie
Tytuł: „Częstochowa wiele piękna chowa” – op. Joanna Podsiedlik
II miejsce -Natalia Masłowska, kl. 8 ZSP nr 5 w Częstochowie
Tytuł: „ Jurajski Bałtyk” – op. Joanna Podsiedlik
III miejsce -Amelia Zembik, kl. 8 SP nr 10 w Częstochowie/ ZSP nr 2
Tytuł: „ Olsztyńskie wierze”, „ Tajemnice Starego Rynku”, „ Ocalić od zapomnienia” – op. Beata Bednarczyk
Wyróżnienia
1. Adam Proniewicz, kl. 7 SP nr 15 w Częstochowie
Tytuł: „ Katedra” – op. Anna Ujma – Lubaszka
2.Natalia Wawszczak, kl. 8 SP nr 10 w ZSP nr 2 w Częstochowie
Tytuł: „ U Częstocha na Starym Rynku” – op. Beata Bednarczyk
- 3. Zuzanna Ancińska, kl. 8 ZSP nr 1 w Częstochowie
Tytuł: „ Spacerkiem po Częstochowie”-op.Joanna Kromołowska
GRATULUJEMY
Uroczyste podsumowanie połączone z wernisażem i wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
O terminie powiadomimy e-mailowo (po Nowym Roku)
Szkolny konkurs plastyczny w klasach I-III "GRUDNIOWE INSPIRACJE"
14.12.2021W grudniu Samorząd Klas Młodszych zorganizował kolejny, czwarty już, konkurs plastyczny. Tym razem nosił tytuł "Grudniowe inspiracje". Konkurs wprowadzał w świateczny nastrój, rozbudzał zainteresowania tradycją i symboliką nadchodzących wydarzeń. Wyróżnione prace zostały umieszczone w naszej małej galerii, a 14 grudnia ich autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udział w następnych konkursach!
Wyniki konkursu:
klasa I
Artem Kiniuk, Wiktor Bednarek, Anastazja Żyngiel
klasa IIa
Julita Lubczyńska, Daria Więckowska, Maksym Pupynin
klasa IIb
Oliwia Gabryelczyk, Nadia Owczarek. Mateusz Kuc
klasa IIIa
Elena Chamala, Julia Gonera, Viktoriia Pushkar
klasa IIIb
Sofiia Pasichnyk, Łucja Stachura, Julia Wawryło
2
Zawody -Łyżwiarstwo szybkie dziewcząt
14.12.2021W dniu 14 12 2021 r. odbyły się zawody łyżwiarstwa szybkiego dziewcząt klas 7-8 szkół podstawowych w ramach Igrzysk Młodzieży . Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Oliwia, Zuzia Marianka, Ania, (Natalka jako zawodniczka rezerwowa) „wyślizgały” drużynowo 3m.w Częstochowie. Dziewczyny- brawa i gratulacje dla Was za sportową rywalizację ,drużynową współpracę i jednocześnie wspólną zabawę.
7
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19.
14.12.2021Uprzejmie informujemy, że Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.
Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat. Zachęcamy do upowszechnienia treści listu wśród rodziców i opiekunów, aby dzięki sprawdzonym i rzetelnym informacjom, mogli podjąć świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwo Edukacji i Nauki
„Pamiętamy 1981”- Msza święta za ojczyznę w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
13.12.2021„Pamiętamy 1981”- Msza święta za ojczyznę, która podbyła się dziś na Jasnej Górze.
Przed wejściem do Kaplicy i Bazyliki rozdane zostały tzw. pinsy, czyli metalowe przypinki z napisem „Pamiętamy 1981”. Znaczki zostały przygotowane w ramach projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć dalej mówią kamienie”.
13 grudnia – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest dniem kulminacyjnym tego projektu.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowa świąteczna bombka”
13.12.2021Uczennice z klas młodszych I-III podczas zajęć świetlicowych wykonały prace przestrzenne na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowa świąteczna bombka” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 33 w Częstochowie. Trzymamy kciuki!
40 rocznica stanu wojennego -Pamiętamy
13.12.202113 grudnia. Starsi pamiętają, młodsi znają ze wspomnień i opowiadań. Uczniowie naszej szkoły nie zapomną na pewno, biorą bowiem udział w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie...".
Dzisiaj o godzinie 13.13 przy tablicy pamięci oraz w klasach ,uczciliśmy minutą ciszy ofiary Stanu Wojennego. Pamięć będziemy tych, którzy 40 lat temu walczyli i wolą Polskę.
Uczniowie zostali zapoznani z krótkim biogramem jednego z ofiar – młodego chłopaka, który miał bez wątpienia marzenia i nadzieję, że po ukończeniu częstochowskiej szkoły znajdzie pracę i żyć będzie szczęśliwie i godnie.
6