WSPARCIE EDUKACYJNO - TERAPEUTYCZNE DLA RODZIN POCHODZENIA UKRAIŃSKIEGO
Dotychczasowe doświadczenia Fundacji In Corpore pokazują, że kluczowe w działaniach pomocowych jest docieranie do potrzeb zainteresowanych i tworzenie konkretnych, celowych programów, które zabezpieczają ich aktualne potrzeby. Nieustannie diagnozujemy potrzeby osób przybywających do Polski z terenów Ukrainy, czego efektem są kolejne inicjatywy:
1.Uruchomiliśmy telefon wsparcia edukacyjno — terapeutycznego dla dzieci i młodzieży ukraińskiej oraz ich rodziców nie tylko by pomóc w rozwiązywaniu bieżących problemów, ale takle by poznać ich realne potrzeby. Dyżury telefoniczne pełnią psychologowie władający biegle językiem ukraińskim i rosyjskim. Działanie to wpłynie nie tylko na zabezpieczenie aktualnych potrzeb dzieci, młodzieży i rodziców, ale także umożliwi nam dalsze diagnozowanie problemów z jakimi borykają się ukraińskie dzieci i ich rodzice, co w konsekwencji pozwoli na modyfikowanie dotychczas prowadzonych działań pomocowych. Numer telefonu wsparcia (+48) 538181326.
2. Uruchomiliśmy bezpłatne zajęcia terapeutyczne metodą Tomatisa. Terapia zmniejsza poziom lęku, poprawia odporność na stres, ułatwia nawiązywanie relacji międzyludzkich, tym samym ułatwiając odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Tą nowoczesną formą terapii jesteśmy gotowi wspomóc bardziej standardov»rmi formami wsparcia jak arteterapia, muzykoterapia, terapia psychologiczna, terapia integracji sensorycznej. Aktualnie jesteśmy w trakcie kompletowania odpowiednio wyszkolonej kadry władającej językiem ukraińskim.
3. Uruchomiliśmy grupę wsparcia dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy, by w bezpiecznych warunkach mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, odreagować stres oraz dzielić się informacjami, które umożliwiają odnalezienie się w nowej rzeczywistości
4, Jesteśmy w gotowości, jako Publiczna Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Fundacji In Corpore, by dokonywać diagnostyki dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, czego efektem będzie wydawanie stosownych dokumentów, np. umożliwiających podjęcie nauki w szkole specjalnej, czy realizację wsparcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Mamy już potrzebne metody diagnostyczne, współpracujemy z osobami, które dzięki znajomości języka polskiego i ukraińskiego mogą wspierać proces diagnostyczny, tak by był rzetelny i pozwalał na stworzenie adekwatnych opinii i orzeczen.
Kontakt:
Aleja Pokoju 44 42-207 Częstochowa TEL.: 664-858-278