• Świat bliżej nas - Ekomarsz dla naszej planety

• Innowacja pedagogiczna „Świat bliżej nas – ekomarsz dla naszej planety. Głównym założeniem innowacji jest zachęcanie dzieci do aktywnego poznawania  świata przyrody, a przede wszystkim nauka i uświadomienie konieczności dbania o środowisko. Tworząc innowację pedagogiczną mamy świadomość, iż obowiązkiem nauczyciela jest rozbudzenie ciekawości u dziecka oraz zachęcenie go do poznawania otaczającego świata oraz ponoszenia odpowiedzialności za  jego funkcjonowanie w przyszłości.

Człowiek, zarówno mały jak i duży jest integralną częścią przyrody, codziennie żyje i działa w środowisku przyrodniczym. Od wczesnego dzieciństwa ma z nią bezpośredni i naturalny kontakt, wzrasta w niej. Niestety wdobie pędzącego postępu cywilizacyjnego człowiek i jego działalność, często ma niszczący wpływ na otaczające nas środowisko naturalne. Dlatego właśnie, bardzo ważne jest uwrażliwianie dzieci na potrzeby przyrody, bezpowrotnie ginie wiele gatunków roślin i zwierząt, zanieczyszczone jest powietrze, woda, lasy … a to głównie od dzieci zależy „jak będzie wyglądał nasz Świat za 100 lat”. Już u najmłodszych dzieci należy kształtować postawę ekologiczną, wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na tego typu działania. Małe dzieci są bacznymi obserwatorami tego, co się wokół nich dzieje, nie mają jeszcze wykształconych złych nawyków. Dlatego też nabywanie przez dziecko świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska człowieka, wymaga systematycznego i celowego działania ze strony wychowawców i opiekunów. Dziecko jest istotą ciekawą świata i właśnie tę ciekawość chcę wykorzystywać w trakcie realizacji poniższego projektu.

Innowacja pedagogiczna realizowana będzie w przedszkolu w grupie dzieci 6 i 5- letnich. Innowacyjność pedagogiczna polegać będzie na wprowadzeniu ekomarszy, dotyczących każdorazowo innej tematyki związanej zochroną naszej planety. Dzieci będą miały okazję do odkrywania i obserwowania środowiska przyrodniczego, za pomocą narzędzi rzadko stosowanych w przedszkolu takich jak podróże online do parków przyrody, obserwacja online życia dzikich zwierząt,  zdjęcia, gazety, filmy przyrodnicze, lupy, szkła powiększające, lornetki. Kształtowane będą postawy proekologiczne oraz obchodzone nietypowe święta. Nauczyciel w grupie przedszkolnej będzie pełnić  rolę moderatora, kierować aktywnością dziecięcą, zaspokajać ich naturalne potrzeby poznawcze, ciekawość, tworzyć sprzyjające warunki wspólnej i zgodnej twórczej zabawy oraz warunki do nauki przez odkrywania, doświadczania oraz przeżywania dla wszystkich dzieci o zróżnicowanych predyspozycjach fizycznych i intelektualnych. Działania innowacyjne realizowane będą w czasie zalecanym w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Cel główny: rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawania otaczającego świata przyrody oraz uwrażliwienie na potrzeby środowiska i zaszczepienie postawy proekologicznej.

Cele szczegółowe:

• uświadomienie znaczenia i piękna otaczającego środowiska i rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą,
            • kształtowanie właściwych nawyków i postaw ekologicznych,
            • kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą,
            • uzmysłowienie dzieciom jaki wpływ na środowisko ma ich życie codzienne,
            • zapoznanie z sposobami ochrony planety, które może wcielić w życie każdy z nas,
            • zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania;
            • kształtowanie ekologicznego stylu życia, przestrzeganie zachowań kulturalnych w odniesieniu do przyrody,
            • uświadomienie roli człowieka w zachowaniu równowagi w przyrodzie oraz wyrabianie nawyków odpowiedzialności za swoje postępowanie,
            • pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń na jakie narażone są zwierzęta oraz sposobów niesienia pomocy w przetrwaniu zimy,
            • wzbogacanie słownika ( m. in. ekologia, kwaśne deszcze, recykling),
            • uświadomienie konieczności oszczędzania wody i prądu,
            • rozbudzanie chęci dbania o środowisko poprzez zbieranie makulatury, zużytych baterii itp. włączanie w akcje proekologiczne,
            • doskonalenie umiejętności motorycznych;

Przewidywane korzyści wdrożenia innowacji dla dzieci:

• Wykształcenie umiejętności uważnego i świadomego postrzegania otaczającego świata.
            • Nabycie pozytywnego nastawienia do otoczenia oraz wykształcenie postawy gotowości do jego ratowania.
            • Wykształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
            • Wzrost świadomości ekologicznej wśród dzieci i rodziców.
            • Angażowanie dzieci w życie przedszkola.

Autorzy Innowacji: Anna Dobrzyńska- Mrowiec, Beata Ślęzak