• Emocje kolorem malowane – wykorzystanie elementów arteterapii podczas zajęć rewalidacyjnych

• Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei arteterapii z wykorzystaniem różnego rodzaju form sztuki. Ma ona zachęcić i motywować ucznia do kreatywnego działania. Innowacja „Emocje kolorem malowane- wykorzystanie elementów arteterapii ” jest moją odpowiedzią na potrzebę urozmaicenia zajęć rewalidacyjnych.

Na podstawie moich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w szkole zauważyłam, że uczniom najbardziej brakuje motywacji do bycia kreatywnym . Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji na zajęciach rewalidacyjnych była potrzeba odkrywania nowych umiejętności.

Najważniejszymi założeniami innowacji ,,Emocje kolorem malowane- wykorzystanie elementów arteterapii na zajęciach rewalidacyjnych” jest wzrost kompetencji percepcyjno-poznawczych , emocjonalno-społecznych, relaksacja i odreagowanie wewnętrznych napięć

i frustracji. Ponadto zajęcia z arteterapii pozwolą na rozwój kompetencji manualnych  i orientacji przestrzennej .

Zajęcia mają na celu rozładowywanie trudnych emocji u ucznia z zaburzeniami psychoruchowymi, zaburzeniami w zachowaniu, a także wyzwalanie pozytywnych emocji umożliwiających optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych.

Cel główny:

wspomaganie ogólnego i emocjonalnego rozwoju ucznia, poprzez ukierunkowanie na odkrywanie nowych umiejętności w toku różnorodnych działań plastycznych przy użyciu technik arteterapii.

Cele szczegółowe:

• swobodne posługiwanie się różnymi technikami i narzędziami plastycznymi;
            • zachęcanie do wyrażania swoich uczuć poprzez twórcze działania, które umożliwiają otwarcie na doświadczenia, ciekawości siebie i świata;
            • kształtowanie u ucznia postaw otwartości na eksperymenty;
            • swobodne wyrażanie swoich myśli, emocji, przeżyć w sposób społecznie akceptowany;
            • dostrzeganie walorów sztuki i otaczającego świata;
            • poprawa umiejętności plastycznych i rozwijanie zainteresowań;
            • nabywanie większej pewności siebie, podwyższenie samooceny i samoakceptacji;
            • poznanie różnorodnych materiałów plastycznych i wykorzystanie ich w sposób twórczy;
            • rozwijanie wrażliwości estetycznej;
            • posiadanie umiejętności twórczego spędzania wolnego czasu.

Przewidywane korzyści wdrożenia innowacji dla ucznia:

• zdobywa wiedzę w sposób kreatywny, poprzez odkrywanie nowych technik plastycznych;
            • wykorzystuje możliwości arteterapii, jako formy terapii i relaksacji;
            • ma możliwość eksperymentowania po różnorodnych technikach plastycznych;
            • uczy się kreatywności i otwartości na nowe wyzwania;
            • rozwija abstrakcyjne myślenia;
            • ma satysfakcję z odniesionych sukcesów;
            • rozwija wyobraźnię, ćwiczy małą motorykę;
            • angażuje wszystkie zmysły;
            • ukierunkowuje umiejętność włączania doświadczeń związanych ze sztuką w całokształt swego życia.

Autor innowacji:. Alicja Głowa