Dzisiejsze zajęcia kreatywne w klasach 4a, 4b i 5a były wyjątkowo twórcze, a wraz z pierwszymi promieniami сіеpła uczniowie przystąpili do tworzenia ozdób wielkanocnych.
AKTUALNOŚCI
Zajęcia kreatywne
27.02.20243
Lekcja biblioteczna uczniów klasy IIa
27.02.2024W dniu 27.02.2024 r. uczniowie klasy II a wraz z wychowawcą wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie na temat pt. ,, Czytamy razem”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z historią powstawania książki, przybliżenie roli osób, które pracują nad jej powstaniem a przede wszystkim zachęcenie dzieci do czytelnictwa. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli film o książce, rozwiązywali zagadki dotyczące tytułów znanych bajek i legend na podstawie wysłuchanych fragmentów czy obrazków.
Uczniowie zwiedzili również wystawę „Zanim nastały media cyfrowe” na której obejrzeli niewykorzystywane już na co dzień narzędzia do odtwarzania dźwięku i obrazu.
12
Ogólnopolski dzień walki z depresją…..
25.02.2024Pomagamy !!!!
Uśmiechamy się !!!!
Spotkanie z pielęgniarką szkolną w klasie 1a
23.02.2024Uczniowie klasy Ia w ramach działań zwiazanych z realizacją Innowacji pedagogicznej "Świat w zasięgu ręki" spotkali się z pielęgniarką szkolną Panią Urszulą Biś, która uświadamiała konieczność dbania o własne zdrowie w trosce o dobre samopoczucie i siły do działania.
Podczas spotkania uczniowie z uwagą słuchali jak Pani pielęgniarka w ciekawy sposób opowiada o tym jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Zwróciła również uwagę na to jak ważny w życiu jest ruch i niezaburzony niczym sen, który ma duże znaczenie dla pamięci i efektywnego funkcjonowania mózgu. Uczniowie zwrócili również uwagę na czepek pielęgniarski. Dowiedzieli się jakie znaczenie mają czarne i czerwone pasy, które na nim widnieją i że obecnie są one zastąpione znaczkiem wpinanym do kieszonki pielęgniarskiego fartucha. Pielęgniarski czepek był również inspiracją do działania, a później wchodzenia w rolę pielęgniarek i pielęgniarzy. Było to zupełnie nowe doświadczenie!
18
Życie Częstochowy i powiatu
22.02.2024Magdalena Kłosowska: Zadowolenie dzieci jest najważniejszym miernikiem dobrze funkcjonującej szkoły [WYWIAD]
Druga odsłona fotorelacji z Dnia Otwartego w ZS-P nr 1‼️ 🎉🌸 #dzieńotwarty #atrakcje
22.02.2024Zapraszamy do obejrzenia drugiej odsłony fotorelacji, z pełnego atrakcji Dnia Otwartego w ZS-P nr 1
29
Warsztaty słowno-muzyczne „Zło dobrem zwyciężaj”.
21.02.2024Reprezentacja naszej szkoły, uczniowie z klas VII – VIII uczestniczyli dziś w warsztatach słowno-muzycznych „Zło dobrem zwyciężaj”, realizowanych w ramach programu profilaktyki uzależnień autorstwa Krzysztofa Niedzwieckiego. Pieśniarza, poety, multiinstrumentalisty i wirtuoza gitary - człowieka, który uczy szacunku do samego siebie, do rodziców, do nauczycieli i do kolegów.
Spotkanie, zorganizowane z inicjatywy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, miało na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, doskonalenie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i panowania nad swoimi emocjami, przeciwdziałanie przemocy i agresji wśród dzieci; cyberprzemocy, uzależnieniom od smartfona oraz ochronę młodego człowieka przed niepożądanymi treściami w sieci Internet.
Mamy nadzieję, że wrażenia uczestników odbiją się szerokim echem wśród całej społeczności szkolnej.
Audycja muzyczna "Łowicki folklor"
21.02.2024Dnia 21.02.2024r. uczniowie klas I-III i przedszkolaki z grupy II i III uczestniczyli w audycji muzycznej pt. Folklor Łowicki. Tancerze w tradycyjnych łowickich strojach zaprezentowali najpopularniejsze tańce z tego regionu: polkę, kujawiaka i oberka. Dzieci miały okazję uczestniczyć w regionalnych zabawach w rytmie polki oraz w zabawie „Budujemy mosty” - bardzo popularnej w całej Polsce, a pochodzącej właśnie z okolic Łowicza. Dzieciaki dowiedziały się również o historii tego regionu, o łowickich wycinankach,pająkach pod sufitami, gwarze i pielęgnowanych do dziś tradycjach. Audycja dostarczyła nowej wiedzy, wielu wrażeń i wspaniałych doznań.
45
AKTYWNA WIOSNA
21.02.2024Nasza Szkoła przystępuje od 01.03.2024 do 31.05.2024 do Kampanii Społecznej AKTYWNA WIOSNA
Program polega na upowszechnianiu zasad profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach w Częstochowie.
ZASADY:
Uczestnikiem może być każde dziecko/uczeń i pracownik zgłoszony do udziału. Warunkiem udziału w Kampanii jest wypełnienie i podpisanie zgody przez rodzica/opiekuna na udział dziecka w Kampanii społecznej Aktywna Wiosna. Kampania ma charakter konkursu i trwa od 1 marca 2024 r. Do 31 mają 2024 r. W kampanii punktowane są dojazdy do przedszkoli, szkoł na rowerach, hulajnogach (z wyłączeniem elektrycznych), deskorolkach oraz na rolkach. Punkty przyznawane są za każdy zadeklarowany kilometr aktywności.
- 1punkt x kilometraż za dojazd rowerem,
- 2 x kilometraż za dojazd hulajnogą, deskorolką lub na rolkach.
Punktacja zostanie podwojona jeśli dystans pokonuje uczestnik w towarzystwie rodzica/opiekuna korzystającego również z przewidzianego w konkursie środka lokomocji.
ZGODA RODZICA:
Dzień Otwarty w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1‼️
21.02.2024ZS-P nr 1 dziękuje wszystkim uczestnikom wydarzenia za doskonałą zabawę, wspólne dzielenie się radością i przeżywanie z nami tego wspaniałego dnia.
W imieniu Pani Dyrektor Magdaleny Kłosowskiej serdecznie dziękujemy całej Społeczności ZS-P nr 1, wszystkim Rodzicom i Uczniom, Pani Wicedyrektor Ewelinie Krawczyk, Nauczycielom oraz Pracownikom administracji i obsługi za przygotowanie imprezy oraz zaangażowanie i poświęcenie. Ponadto przesyłamy również wielkie wyrazy uznania dla Państwa Iwony i Tomasza Nowak, Życie Częstochowy i powiatu oraz Ordonki for kids zajęcia taneczne dla dzieci za całokształt wsparcia i owocną współpracę. Jesteście niezastąpieni!
Tymczasem zostawiamy pierwszą część obszernej fotorelacji, a kolejne ujęcia zaprezentujemy już jutro
#dzieńotwarty #rekrutacjatrwa #przedszkole #szkołapodstawowa #atrakcje #zabawy
70
Warsztaty „Bliżej sztuki”
21.02.2024Dnia 20 lutego 2024 roku zainteresowani uczniowie z klasy VII a wraz z nauczycielem plastyki brali udział w warsztatach „Bliżej Sztuki” organizowanych przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Po uroczystym powitaniu i obejrzeniu materiału filmowego uczniowie mieli możliwość zwiedzenia szkoły, podziwiania dzieł młodych twórców i poznania jej funkcjonowania. W częstochowskim „plastyku” można uczęszczać na wybrany kierunek kształcenia.
Uczniowie mają do wyboru:
- FORMY RZEŹBIARSKIE: CERAMIKA ARTYSTYCZNA - FORMY UŻYTKOWE: WZORNICTWO – JUBILERSTWO - TECHNIKI GRAFICZNE: PROJEKTOWANIE GRAFICZNE I PUBLIKACJE MULTIMEDIALNE -TECHNIKI MALARSKIE: MURAL.
Po wylosowaniu pracowni uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, graficznych, jubilerskich, malarskich, multimedialnych. Proponowane zajęcia jak i sama placówka wywarła na naszych uczniach bardzo pozytywne wrażenia. Być może są wśród nich przyszli uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
4
Zajęcia w ramach doradztwa zawodowego klasy 8a
21.02.2024Dnia 20 lutego uczniowie klasy 8A brali udział w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego w„Fabryce Rowerów” w Częstochowie. Na koniec wszystkich zaplanowanych aktywności uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w grze w kręgle.
14
Wirtualna wycieczka do Chełmna klasy 1a
20.02.202420 lutego uczniowie klasy Ia odbyli wirtualną wycieczkę do Chełmna, miasta zakochanych położonego w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwszoklasiści poznali już Chełmno podczas opracowywania kolejnego dwuznaku, a dziś podczas zajęć komputerowach realizowali zadania wynikające z Innowacji pedagogicznej "Świat w zasięgu ręki". Zachwyciły ich mury obronne z basztami otaczające miasto, centralny plac starówki czyli Rynek, nad którym dumnie góruje piękny Ratusz, zwrócili uwagę na farę, główny kościół w mieście bo to w nim są relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Spacer po Plantach, czyli chełmińskim parku i ławeczka zakochanych zachęciła do pracy w znanym już dzieciom programie Paint, do którego przeniesiona została sławna ławeczka. Później była zabawa, ponieważ należało na niej posadzić spacerowiczów. Ale było wesoło!
15
Dni Otwarte w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa
19.02.2024Dnia 15 lutego uczniowie klasy 8A brali udział w Dniach Otwartych w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach i atrakcjach organizowanych przez uczniów technikum.
1
"Jak się uczyć, aby umieć?"- zajęcia biblioteczne klasy IIIa
18.02.202416 lutego 2024r. uczniowie oddziału IIIa wraz z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie na temat „Jak się uczyć, aby umieć?”. Głównym celem zajęć było usprawnienie procesu uczenia się, wzmacnianie zaangażowania i motywacji uczniów do nabywania wiedzy. Podczas spotkania uczniowie poszerzyli wiedzę na temat funkcjonowania mózgu w zakresie przyswajania wiedzy. Poznali rodzaje zbiorów przydatnych w uczeniu się. Uczniowie nabyli umiejętności praktyczne dotyczące poprawnego wyszukiwania informacji oraz korzystania ze słowników, encyklopedii oraz indeksów książkowych.
18
Zajęcia akrobatyczne klasy 1b
18.02.2024Dnia 16 lutego klasa 1B brała udział w zajęciach ruchowych z elementami akrobatyki. Serdecznie dziękujemy Studio Tańca Step By Step za wartościowe warsztaty, bezinteresowne dzielenie się wielką pasją i talentem. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
19
Konferencja „Częstochowianie na frontach II wojny światowej w 1944 roku”
16.02.2024PAMIĘĆ O BOHATERACH WALCZĄCYCH O WOLNĄ POLSKĘ
We czwartek 15 lutego ruszył projekt edukacyjny „Częstochowianie na frontach II wojny światowej w 1944 roku”. Zainaugurowanow Urzędzie Miasta.
Celem projektu jest przybliżenie uczennicom i uczniom częstochowskich szkół wiedzy o walczących 80 lat temu w bitwie o Monte Cassino oraz o biorących udział w akcji "Burza", jednej z operacji Armii Krajowej. Obie okrągłe rocznice stały się pretekstem do przypomnienia wydarzeń rozgrywających się zarówno na frontach Europy Zachodniej, jak i na ziemiach polskich w roku 1944. Całość w oparciu o losy żołnierzy i oficerów z Częstochowy.
Na zaproszenie Wydziału Edukacji odpowiedziało 60 szkół,w tym nasza. Projekt potrwa do września tego roku. W ramach przedsięwzięcia zostaną zorganizowane warsztaty i konkursy - recytatorskie, multimedialne i plastyczno-historyczne. Ma również odbyć się rajd rowerowy, a zebrane artykuły tematyczne zostaną wydane w formie specjalnej publikacji.
Uczestników uroczystej inauguracji projektu powitał zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski, a swoje prelekcje wygłosili Adam Kurus, historyk z katowickiego oddziału IPN, oraz Grzegorz Basiński, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Naszą szkołę repreentowała uczennica klasy VI,,b" wraz z koordynatorem projektu p. Joanną Kromołowską.
1
DNI OTWARTE
16.02.2024Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Dniu Otwartym w ZS-P nr 1 Już w najbliższy wtorek, 20 lutego, od godziny 16.00
IGRZYSKA ZDROWIA
15.02.202415 lutego odbyły się IGRZYSKA ZDROWIA w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej gdzie uczestnikami byli uczniowie naszej pierwszej klasy.
Każdy uczestnik Igrzysk otrzymał Certyfikat uczestnictwa!
Był uśmiech, determinacja i dobra zabawa !!!!
15 lutego klasa Ia uczestniczyła w II edycji Igrzysk Zdrowia, które odbyły się w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej. Wspólnie z rówieśnikami z innych częstochowskich szkół podstawowych uczniowie mieli możliwość poznać różne dyscypliny sportowe oraz aktywnie w nich uczestniczyć pod kierunkiem profesjonalnej kadry trenerskiej. Każdej grupie towarzyszył animator, który zaprowadził dzieci do strefy unihokeja, rugby, koszykówki, siatkówki, taekwondo, piłki nożnej, badmintona, tenisa ziemnego. Uczniowie byli również w strefie pierwszej pomocy, rowerowej, speedrowerowej, fotografii i wiedzy.
Po intensywnym wysiłku dzieci odwiedziły strefę zdrowego odżywiania, gdzie mogły skosztować wartościowych przysmaków. Obejrzały również film promujący zdrowy styl życia. Na zakończenie każdy uczestnik Igrzysk Zdrowia otrzymał Certyfikat uczestnictwa.
Dzień, który dostarczył dobrej energii na pewno pozostawił dobre wrażenia i pozytywne wspomnienia oraz zachęcił do aktywności fizycznej.
12
Alfik Matematyczny
15.02.2024W Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny uczestniczyło 45 352 uczniów z 1 138 szkół. W województwie śląskim do konkursu przystąpiły 82 szkoły na ogólną liczbę 2 717 uczniów. W naszej szkole najlepszy wynik:
w klasach drugich uzyskał Denys Przykhodko (232 miejsce w województwie śląskim, 5 829 w kraju) oraz Arina Zahudaieva (232 miejsce w województwie śląskim, 5 829 w kraju),
- w klasach trzecich Bartosz Pruszyński (104 miejsce w województwie śląskim, 2 664 w kraju),
- w klasach czwartych Piotr Dydyna (167 miejsce w województwie śląskim, 2 782 w kraju),
- w klasach piątych Igor Ślimak (116 miejsce w województwie śląskim, 2 066 w kraju),
- w klasach szóstych Jordan Pross (82 miejsce w województwie śląskim, 1 317 w kraju),- w klasach siódmych Adam Walach (132 miejsce w województwie śląskim, 1 849 w kraju).