W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza szkoła wzięłą udział w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”., którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty.
Jego głównym celem było przekazanie młodzieży wiedzy na temat stanu wojennego.
Więcej informacji dotyczących projektu znajduje się na stronie pamiec81.pl
Zadania, które wykonaliśmy:
Przygotowaliśmy szkolne miejsce patriotyczno – historyczne 40 lat po stanie wojennym- Wystawa została zorganizowana w oparciu o materiały przygotowane i przyniesione przez uczniów . Wśród nich znalazły się między innymi: albumy, pomoce dydaktyczne, prezentacja multimedialna oraz wspomnienia świadka wydarzeń. Przygotowanie do wystawy rozpoczęło się już w momencie inauguracji projektu. Uczniowie z niezwykłym zaangażowaniem wyszukiwali i gromadzili materiały. W wykonanie ekspozycji włączyli się uczniowie klas siódmych.
W klasach ósmych odbyła się projekcja filmu „Nie zabierajcie Mamy”
Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji wychowawczych ,historii i wosu obejrzeli film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.
Realizacja tego zadania projektowego była dobrym wstępem do lekcji dotyczących stanu wojennego.
Przeprowadzilimy lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych dla nauczycieli poświęconych stanowi wojennemu przygotowane przez IPN.
Przeprowadzona zastała również dwugodzinna lekcja warsztatowa z wykorzystaniem materiałów źródłowych i tek edukacyjnych poświęconych Stanowi Wojennemu w klasach ósmych oraz Prawa człowieka w kontekście Stanu Wojennego.
Wysłuchaliśmy piosenek o Stanie Wojennym,po których odbyła się rozmowa tematyczna
Zorganizowanie zostały także -Kalambury historyczne o tematyce Stanu Wojennego (szkolny konkurs ,, 13 grudnia 1981- Pamiętamy” )
Obyła się Lekcja Wolności i Solidarności -ćwiczenia z tekstem źródłowym z tek edukacyjnych w klasach ósmych oraz wyszukiwanie materiałów tematycznych do gazetki, dokonywanie selekcji i wyboru , redagowanie tablicy pamięci.