DZIEŃ MAMY :)
26.05.2023
XII Wojewódzki Konkurs "Motywy przyrodnicze w ubiorze. Edycja 2022/2023 Natura Warty na apaszkach”
24.05.2023Naszą szkołę będzie reprezentowała praca Anny Szymali, uczennicy kl. VIIIc, która wykonała na XII Wojewódzki Konkurs "Motywy przyrodnicze w ubiorze. Edycja 2022/2023 Natura Warty na apaszkach” organizowany przez Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy oraz Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie fantastyczne dzieło, mieszając i łącząc techniki. Jej dzieło to połączenie haftu z aplikacjami z wykorzystaniem tekstyliów - barwny kolaż, patchwork. Mamy nadzieję, że spodoba się jury. Trzymamy kciuki!
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny"Mój przyjaciel pies"
24.05.2023Uczniowie naszej szkoły z kl. IIa oraz IVa IVb wykonali prace na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Mój przyjaciel pies", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 7 w Częstochowie. Wyniki poznamy 5 czerwca – trzymamy kciuki za młodych twórców – mamy nadzieję, że portrety naszych pupili spodobają się jury!
Wycieczka klas młodszych do Tarnowskich Gór
23.05.2023W dniu 22 maja 2023r. uczniowie z klas: Ia, IIa, IIIa i IIIb pod opieką: p. Barbary Lis, Grażyny Wolf, Anny Glinka, Kariny Stasiak oraz Barbary Mędrzyk uczestniczyli w wycieczce, podczas której zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra leżącą na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Podziemnym korytarzem pokonali trasę pokazującą podziemne wyrobiska po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku o długości 1740m, z czego 270m przepłynęli łodziami ciągniętymi liną. Byli na głębokości 40,5m pod ziemią. Widzieli wykute ręcznie w skale przodki, chodniki transportowe i ogromne komory, pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Podziwiali ich piękno i z zachwytem słuchali legend i opowieści przewodników.
Po smacznym obiedzie w restauracji na kopalni zobaczyli Skansen Maszyn Parowych, czyli muzeum na wolnym powietrzu przybliżające zabytki techniki parowej pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Podczas spaceru wśród przeróżnych maszyn i lokomotyw zwrócali uwagę na zmiany jakie zaszły w dziedzinie techniki oraz na udogodnienia, z których my dziś możemy korzystać.
Wycieczka była bardzo udana. Dopisywały atrakcje, humory i pogoda.
66
Wielki Dzien naszych ÓSMOKLASISTÓW 🤩🤩 Trzymamy ✊✊✊✊✊✊
23.05.2023
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
23.05.2023W dniach 17-18.05 klasy 5a, 5b oraz dwoje uczniów z klasy 8c wraz z opiekunami wzięło udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku, skąd na powierzchnię wyjechaliśmy specjalną kolejką. Następnie udaliśmy się do Skalnego Miasta w Adrspach po czeskiej stronie Gór Stołowych. Jest to wyjątkowe miejsce z jedynymi w swoim rodzaju formacjami skalnymi, z którymi wiążą się ciekawe legendy. W tym miejscu kręcono również sceny do kultowego hitu "Opowieści z Narnii". Nocowaliśmy w hotelu "Werona" w Dusznikach Zdroju, skąd po śniadaniu udaliśmy się w dalsza drogę. Pierwszym punktem programu były Błędne Skały - labirynt skalny po polskiej stronie. Dużo emocji wzbudziły wąskie przejścia pomiędzy ogromnymi blokami skalnymi, a także opowieści przewodnika, którego nasza młodzież słuchała z zapartym tchem. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była Jaskinia Niedźwiedzia, której bogactwo form oczarowało naszych uczniów. Pogoda dopisała - było wprawdzie zimno ale dobre humory nas nie opuszczały!
10
Aktywna Przerwa
22.05.2023W naszej szkole uczniowie kl.OP-8 chętnie integrują się miedzy sobą podczas aktywnych przerw ,które maja pobudzający jak również relaksacyjny charakter. Każde dziecko podczas przerw międzylekcyjnych , może spotkać się z rówieśnikami w wyznaczonych kącikach zainteresowań np. kąciku zabaw ruchowych, ciszy, gier stolikowych, zabaw przy muzyce czy zabaw indywidualnych. Nasze aktywne przerwy mają zapobiegać uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej, uczyć współpracy, nawiązywania pozytywnych relacji koleżeńskich itp .Celem nadrzędnym jest poprawienie bezpieczeństwa w szkole promowanie prozdrowotnej aktywności fizycznej wśród uczniów oraz integracja społeczności szkolnej
Nowatorskim pomysłem jest rezygnacja z dzwonków ,które zastąpiliśmy zegarami. Cichy i spokojny powrót z przerwy na lekcje wpływa na lepszą koncentrację w trakcie zajęć lekcyjnych. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych wesołych ,aktywnych przerwach.
Drodzy Ósmoklasiści!
22.05.2023Przed Wami niezwykle ważne dni, przystąpicie do pierwszego w życiu egzaminu. Rozpoczynający się cykl egzaminów sprawdzi Waszą wiedzę i nabyte umiejętności opanowane przez ostatnie lata nauki.
Życzymy Wam, aby uzyskane wyniki otworzyły nowe horyzonty oraz dały możliwość realizacji planów, również tych, związanych z kontynuacją nauki w wybranych szkołach ponadpodstawowych.
Jeszcze raz życzymy powodzenia na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty!
Zapraszamy jutro w gotowości na zbiórkę o godz. 8.10, w dużej sali gimnastycznej , nie zapomnijcie o legitymacji szkolnej i czarnym długopisie.
Ósmoklasisto- egzamin tuż, tuż. Zalecenia dla zdających.
21.05.2023Sprawdź jak radzić sobie ze stresem i spokojnie podejść do egzaminu.
Otwórz plik i przeczytaj na głos. To naprawdę działa. Trzymamy kciuki. Powodzenia
II miejsce dla Leny Horbowy z kl. Va
21.05.2023w VI Powiatowym Konkursie „Ozdoby wielkanocne zorganizowanym przez SP nr 53 w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
ZROZUMIEC DZIECKO- WSPOLCZESNE SPOJRZENIE NA MALEGO CZLOWIEKA
21.05.2023Dzisiaj członkowie naszego oddziału w ramach seminarium ZROZUMIEC DZIECKO- WSPOLCZESNE SPOJRZENIE NA MALEGO CZLOWIEKA podążali śladami Janusza Korczaka w MUZEUM przy byłym obozie zagłady i pracy w Treblince. Upamiętnili pamięć pedagoga, który całkowicie oddał się w swoim życiu dzieciom oraz podlali drzewo wsadzone w ubiegłym roku przez PK OMEP. Swoje drzewa wsadziły również Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie.
5Drugi dzień naszego seminarium rozpoczęliśmy od wizyty studyjnej w Przedszkolu nr 31, której tematem przewodnim była przestrzeń edukacyjna.
3Pierwszy punkt programu zaliczony, kolejny to wizyta studyjna w Przedszkolu nr 59
Seminarium ZROZUMIEĆ DZIECKO- WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA MAŁEGO CZLOWIEKA ……..
21.05.2023Podążając śladami Janusza Korczaka w MUZEUM przy byłym obozie zagłady i pracy w Treblince upamiętniliśmy pamięć wybitnego pedagoga…
# OMEP
Wycieczka do Wieliczki IVa, IVb
19.05.2023W dniu 18.05.2023 r. uczniowie oddziałów IVa, IVb uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli "Wieliczka" jednego z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, a także zabytku klasy światowej wpisanej jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Uczniowie zwiedzali Kopalnię Soli labiryntem solnych korytarzy poznając unikalne pejzaże, niezwykłe komory, tradycje i historie wielickiej Kopalni.
17
Kreatywne zajęcia świetlicowe
18.05.20234Działania twórcze ze skrzynią skarbu to zajęcia jakie miały miejsce dzisiaj w świetlicy szkolnej. Inicjatorką zajęć była p. Joanna Kromołowska.
Celem zajęć było rozwijanie kreatywności dzieci poporzez wykorzystanie otrzymanych materaiłów i stworzenie z nich ,,prezentu dla mamy" z okazji zbliżającego się ich święta.
Dzieci wykazałay się niezwykłą kreatywnością. Podczas zajęć towarzyszyła im przyjemna atmosfera, humor i dobra zabawa.
Prace powstałe w wyniku dzisiejszych działań to między innymi ptaki cudaki, złote kwiaty i inne piękne przedmioty.
Oto przykładay niektórych z nich.
3
XXII Festiwal "Muzyczna Scena Integracji".
18.05.2023Nasza delegacja bierze udział w XXII Festiwalu "Muzyczna Scena Integracji".
Warsztaty myślenia wizualnego "Notatki wizualne - starter"
18.05.2023W dniu 12.05 uczniowie klasy 5b uczestniczyli w warsztatach myślenia wizualnego "Notatki wizualne - starter" prowadzonych przez panią Ulę Lizak. Uczniowie poznali komponenty notatek wizualnych, dowiedzieli się jakie kolory pozytywnie wpływają na zapamiętywanie a które są blokerami. Nauczyli się rysowania kwadraciaków, ale przede wszystkim świetnie się bawili.
2
Zebrania z rodzicami.
17.05.2023Szanowni Państwo w dniu dziejszym odbędą się zebrania z rodzicami:
16.30 klasy I-III
17.00 klasy IV-VIIIZAPRASZAMY !!!
Nabór do szkół ponadpodstawowych ruszył!
15.05.2023Drodzy rodzice i uczniowie klas ósmych:
Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych
15.05.2023
Rozpoczęła się rekrutacja kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Aby sprawnie przejść przez ten proces należy zapoznać się terminami rekrutacji, które znajdują się w zakładce TERMINY NABORU oraz z dostępnym materiałami w formie filmów oraz podręcznika dla kandydata, który jest umieszczony w zakładce POMOC.
https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/
Bardzo ważnym elementem rekrutacji są terminy, w których należy dostarczyć odpowiednie dokumenty np. złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału wstępnego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowychdo 29 maja do godz.15.00,natomiast do pozostałych typów oddziałów np.ogólnodostępnych takie dokumenty należy złożyćdo 19 czerwca do godz.15.00
Wiosenne przedstawienie klasy IIIb
14.05.2023,, Wiosna”
Przyszła do nas pani wiosna, cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna, wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany, z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły, misie i jeżyki.
W krzewach słychać śpiew skowronka, słonko mocniej grzeje.
Na listeczku śpi biedronka, wiatr leciutko wieje.
Witaj wiosno! Piękna pani. Cieszy nas twój powrót.
Zieleń liści, świerszczy granie, kwiatów pełen ogród."
Te słowa wiersza Grażyny Świerczyńskiej najpełniej oddają atmosferę przedstawienia, które odbyło się 10.05.2023r. W tym dniu uczniowie klasy IIIb pod kierunkiem wychowawczyni p.Kariny Stasiak wystąpili dla rodziców, uczniów klas młodszych i przedszkolaków. Występ młodych aktorów został nagrodzony przez widzów gromkimi brawami.
13
Częstochowa upamiętniła 88. rocznicę śmierci marszałka Piłsudskiego
12.05.2023W piątek 12 maja o godz. 11 delegacje biorące udział w uroczystości zebrały się na placu Biegańskiego, by zapalić znicze i złożyć kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
W imieniu władz samorządowych Częstochowy zrobili to zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. Towarzyszyli im funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Przed pomnikiem zebrały się poczty sztandarowe szkół . Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz Markiewicz i Marek Pawełczak z 8 a oraz Weronika Gołdys z 8 c waz z opiekunem p. Joanną Kromołwoską.
Udział w uroczystości wzięli także uczniowie z klas mundurowych, nauczyciele i dyrekcje częstochowskich szkół .
Rocznicowe obchody były okazją do uhonorowania osób , które w sposób szczególny zaangażowały się w trud wychowania młodzieży w duchu patriotycznym. Na wniosek Komendanta Pododdziałów Tradycji Oręża Polskiego dr. Ryszarda Stefaniaka, w uznaniu zasług w kultywowaniu polskiej tradycji i historii, Krzyżem Victorii Cedyńskiej odznaczeni zostali: naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski i kierownik Referatu Kultury w Wydziale Kultury i Sportu Michał Mroczek.
10