W ostatnim dniu przed wiosennymi feriami świątecznymi uczniowie klas młodszych z wychowawcami zorganizowali klasowe śniadanie wielkanocne, uczniowie ozdabiali jajka i przygotowali koszyczek ze święconką. Wszyscy dzielili się jajkiem i składali sobie świąteczne życzenia - Wesołego Alleluja!
Kultywowanie tradycji Świąt Wielkonocnych w klasach młodszych
05.04.202319
Wkraczając w okres świąteczny
05.04.2023Wkraczając w okres świąteczny uczniowie ZSP nr 1 tematycznie wydrukowali na drukarce 3D jajko wielkanocne. Trzeba przyznać, że czas oczekiwania na efekt końcowy wynagrodził widok kształtnego, "wyhaftowanego" o pieknym granatowym kolorze jajka. Przy okazji prezentujemy kolejny sprzęt pozyskany przez naszą szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
2
Szkolny konkurs plastyczny - Barwy wiosny
04.04.2023W marcu uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Samorząd Klas Młodszych. Tym razem przedstawiali "Barwy wiosny" promujac jej walory przyrodnicze. Zwracali uwagę na piękno otaczającej nas przyrody, a poprzez plastyczne działania wyrażali radość z jej nadejścia.
Laureatami konkursu zostali:
klasa Ia
Antonina Korbel, Wiktor Bystry, Luka Shmakov
klasa IOP
Sofija Kozyr, Arina Zahadaieva, Artem Kyrylko
klasa IIa
Julia Kowalik, Anastazja Żyngiel, Vladyslava Muzyka
klasa IIIa
Daria Więckowska, Julian Organa, Kuba Palacz
klasa IIIb
Michalina Kardas, Maja Rakoczy, Zlata Tretiak
Prima Aprilis - dzień żartów w klasie 3a
04.04.2023Prima Aprilis (z j. łacińskiego 1 kwietnia) to DZIEŃ ŻARTÓW. Pojawił się on już w późnym średniowieczu, najprawdopodobniej nawiązując do dawnych obyczajów starorzymskich.
Prima Aprilis obchodzony jest w wielu krajach świata, a polega na robieniu śmiesznych żartów i celowym wprowadzaniu w błąd, sprawianiu by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego przy jednoczesnym pamiętaniu o tym, by nikt nie zaznał żadnej przykrości.
W tym roku Prima Aprilis był w sobotę, dzień wolny od nauki szkolnej, toteż uczniowie klasy IIIa obchodzili go w poniedziałek 3 kwietnia i w ich klasie odbyły się niecodzienne zajęcia szkolne. Pani Anna Glinka zajęła miejsce w szkolnej ławce, a zajęcia przygotowali i prowadzili uczniowie. W role nauczycieli wcielili się: Zosia, Daria, Danusia, Julian, Janek, Yaroslav i Dawid. Było origami, czyli składanie papieru, plastyka, matematyka i łamigłówki umysłowe, język polski i dyktando, a nawet elementy języka angielskiego i powtórka słówek, a przy tym wesoła zabawa. Po wytężonej pracy nadszedł również czas na zabawy relaksacyjne na dywanie.
14
LEKCJA HISTORII W KLUBIE "SOLIDARNOŚCI"
04.04.2023Uczniowie klasy VIIIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Częstochowie 4 kwietnia 2023 r. wzięli udział w lekcji historii najnowszej w Klubie "Solidarności" przy Regionie Częstochowskim NSZZ „Solidarność” przy ul. Łódzkiej 8/12.
W trakcie dwugodzinnych zajęć w ramach Częstochowskiej Akademii Solidarności prowadzący - Zbigniew Bonarski i Janusz Mazur – przedstawili genezę „Solidarności” (ogólnopolskiej i częstochowskiej), tragedię stanu wojennego. Dyskutowano nad pojęciem wolności słowa, dochodząc do konkluzji, iż łączy się ona z odpowiedzialnością. W trakcie zajęć w grupach zaakcentowano potrzebę współpracy i solidarności. Uczniowie zdobyli też umiejętność napisania notatki prasowej, podstawowego gatunku dziennikarskiego. Młodzież, która przybyła do Klubu pod opieką nauczyciela historii Joanny Kromołowskiej, obejrzała również z zaciekawieniem zdjęcia i eksponaty zgromadzone w Klubie.
http://www.solidarnoscczestochowa.pl/index.php/informacje-przeglad/2671-czas-lekcja-historii-w-klubie-solidarnosci
16
Wieczór autorski i promocja książki
04.04.2023W dniu 3 kwietnia 2023 r. w I L.O. im. J. Słowackiego dyrektor naszej placówki uczestniczyła w wieczorze autorskim i promocji książki Urszuli Zaleskiej "Sprowadzenie prochów Juliusza Słowackiego do ojczyzny .
Biblioteka już się wzbogaciła o ta pozycję, zapraszamy do lektury.
Ogólnopolska akcja "Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów"
03.04.2023Dzieci z naszego przedszkola i szkoły wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów" i wykonały prace z podziękowaniami dla leśników i strażaków.
8
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu💙💙💙
03.04.2023Zapalmy się na niebiesko Piękna gala DZIĘKUJEMY za wyróżnienie przyznane dla naszej szkoły
Autyzm „W różnym świetle” to hasło trwającej od 29 marca do 2 kwietnia corocznej akcji wpisującej się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Udział w zajęciach na Politechnice Częstochowskiej pod hasłem "Dzień Mundurowy w Politechnice Częstochowskiej - kariera w służbach mundurowych"
03.04.2023W dniu 30 marca klasa 5b wraz z wychowawcą wzięła udział w zajęciach na Politechnice Częstochowskiej pod hasłem "Dzień Mundurowy w Politechnice Częstochowskiej - kariera w służbach mundurowych"
Uczniowie mieli okazję obejrzeć dokładnie pojazdy służb takich jak:
Straży Pożarnej,
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Służby Celno-Skarbowej,
Wojska Polskiego,
Straży Granicznej,
Służby Więziennej,
Policji
oraz Służby Leśnej.
Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć broń i sprzęt używany przez "mundurowych" w codziennej pracy.
Chętni prześwietlili swoje plecaki w mobilnym pojeździe rentgenowskim oraz sprawdzili się przy pomocy wykrywacza metali.
Na stoiskach można było zobaczyć eksponaty zatrzymane na granicy przez służbę celno - skarbową oraz zapoznać się z pracą służb leśnych.
Świetna zabawa połączona z edukacją!
5
Konkurs dla najmłodszych "Supermoc - Wzrost" w ramach mlecznej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”
31.03.2023Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym w ramach Programu prozdrowotnego "Mamy kota na punkcie mleka". Tematyka konkursowych prac to „Supermoc - Wzrost”. Nasi uczniowie przygotowali prace plastyczne o Kocie Mleczysławie i Mlecznej Kicie, w formie obrazka, dowolną techniką o przewodnim temacie “Kot Mleczysław pokazuje Mlecznej Kicie ile urósł przez ostatni rok”. Dzieci musiały przekazać, że mleko i produkty mleczne mają pozytywny wpływa na proces wzrostu. Jednak każda klasa mogła wysłać tylko jedną pracę konkursową.
Wysłaliśmy najciekawsze prace i czekamy na wyniki konkursu!
12
I edycja Konkursu „ Raz na Ludowo”
30.03.2023Po sukcesach patriotycznych, przyszedł czas na folklor.Uczniów naszej szkoły nie zabrakło na „ deskach” już dwudziestej pierwszej edycji Konkursu„ Raz na Ludowo”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 31 w Częstochowie, i który prócz muzycznej miał również plastyczną odsłonę. Było baaardzo kolorowo, wiosennie i oczywiście z przytupem!!! Danusia Błaszczyk z klasy 3a, Antosia Walaszczyk z klasy 2a, Julia Kowalik z klasy 2a oraz Paweł Kościelny z klasy 5a w pełni poczuli folklorystyczne nastroje zdobywając LAURY - czego Im serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!!
2
MIEDZYNARODOWY SUKCES NASZEJ UCZENNICY!!! I MIEJSCE dla Mai Gaborskiej z kl VIIIc
30.03.2023W Międzynarodowym Konkursie „Astronomia Art.” (op. Ilona Nawrot), którego organizatorami są: Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział im. ks. Bonawentury Metlera w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. "Zdobywców Przestworzy" w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy !!! Brawo!
Konkurs na kartkę wielkanocną
30.03.2023Zbliżająca się Wielkanoc jest czasem, który sprzyja organizowaniu licznych konkursów o tej tematyce. Każdego roku nasi uczniowie wykonują przepiękne kartki wielkanocne. W tym roku jednym z organizatorów takiego konkursu była SP nr 35 w Częstochowie. Wybrane przez jury prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Bazylice Archikatedralnej już 6 kwietnia 2023 r. Trzymamy kciuki! :)
VI Powiatowy Konkurs „Ozdoby wielkanocne”
30.03.2023Uczniowie naszej szkoły wykonali przepiękne prace płaskie i przestrzenne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów na VI Powiatowy Konkurs „Ozdoby wielkanocne” organizowany przez SP nr 53 w Częstochowie. Trzymamy kciuki! :)
Autyzm. Jesteśmy różni ale równie ważni- Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
30.03.2023Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z trudnym zadaniem plastycznym, które polegało na plastycznym ukazaniu potrzeby tolerancji i szacunku wobec osób ze spektrum autyzmu. Kształtowanie wrażliwości, empatii względem drugiego człowieka oraz właściwych postaw prospołecznych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu to wartości, które bez względu na czasy w których żyjemy powinny być ponadczasowe. Nasi uczniowie mają taką świadomość, ale przede wszystkim wiedzę, co jest widoczne na powstałych pracach uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Autyzm. Jesteśmy różni ale równie ważni” zorganizowanym przez SP nr 37 w Częstochowie.
Trzymamy kciuki!
Pierwsze zajęcia małych studentów - CzUMO
30.03.2023W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IIa - 1 grupa Odkrywcy, pod opieką wychowawców Pani Grażyny Wolf i Pani Barbary Mędrzyk uczestniczyli w zajęciach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy zorganizowanych przez Politechnikę Częstochowską.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9.00 i wprowadziły dzieci w świat drukowania 3D. Wykładowca w atrakcyjnej formie przybliżył uczniom powstawanie precyzyjnych elementów z tworzyw sztucznych i zaprezentował ich zastosowanie w codziennym życiu.
5Drugie zajęcia "Poleć dronem" zachwyciły wszystkich uczniów, mogli obejrzeć ciekawą prezentację o możliwościach i zastosowaniu dronów, a co najważniejsze mogli samodzielnie sterować profesjonalnym dronem.
10Następną atrakcyjną formą dzisiejszego zjazdu młodych studentów były zajęcia "Matematyka na wesoło, czyli gry i zabawy logiczne". Podczas tych zajęć dzieci świetnie się bawiły wykonując manualne zadania matematyczne.
10Kolejny punkt w planie dzisiejszego zjazdu to pokaz pojazdów służb mundurowych, który
okazał się wielką atrakcją nie tylko dla najmłodszych uczestników CzUMO.10Ostatni etap zajęć poprzedził wspólny, pyszny obiad, a po nim Młodych Odkrywców czekała jeszcze jedna niespodzianka. Były to ostatnie w dniu dzisiejszym zajęcia zatytułowane " Roboty edukacyjne", które były ciekawą zabawą. Wszyscy uczniowie samodzielne, za pomocą tabletów mogli sterować, poruszać się małymi robotami. Była to świetna zabawa edukacyjna!
5
Spotkanie z koszykarzem Kacprem Lechowiczem
29.03.202329 marca uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 12 w Częstochowie na spotkanie z koszykarzem Kacprem Lechowiczem. Jest to popularny w całej Polsce trener i propagator gry w koszykówkę wśród dzieci i młodzieży, jeden ze współpracowników Marcina Gortata.
Kacper „Kacpa” Lachowicz odwiedza szkoły i inne placówki, by poprzez koszykówkę zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego trybu życia, poszukiwania pasji i dbania o własny rozwój.
Zajęcia prowadzone przez P. Kacpra były dla najmłodszych adeptów sportu niezwykle ciekawe i motywujące. Pokazał efektowne ćwiczenia z piłkami, między innymi pompki zaprezentowane na kilka sposobów. Do kilku pokazów wybierał uczniów, którzy mogli się przekonać, że nawet trudne ćwiczenia są w stanie opanować, ale potrzebna jest wiara w siebie i wytrwałość. Sportowiec przekazał jeszcze jedną ważną rzecz, że ,,Niepowodzenie też jest drogą do sukcesu. KAŻDEGO SUKCESU. Musimy uwierzyć, że poszukiwanie pasji ma sens! Jakakolwiek ona by nie była – dodaje”.
Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie Panu Krzysztofowi Kościańskiemu oraz nauczycielom za zorganizowanie tak ciekawej imprezy, w której mogliśmy uczestniczyć.
14
Kampania edukacyjna pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"
29.03.2023
Konferencja popularnonaukowa zorganizowaną w ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec".
28.03.2023W dniu dzisiejszyn w : Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Gąsiorowskiego, Aleja Najświętszej Marii Panny 53, Częstochowa odbyła się konferencja popularnonaukowa zorganizowana w ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec". Konferencja poświęcona była postaciom „Pokolenia Kolumbów” – bohaterom regionu częstochowskiego. Wydarzenie to miało na celu upamiętnie 80. rocznicę „Akcji pod Arsenałem”.
W programie wysłuchaliśmy wystąpienień:
1. Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie) – Stanisława Krzemińskiego daleka podróż do domu
2. Adam Kurus (IPN Katowice) – Zygmunt, Himek i „Ponury" – wojenne losy absolwentów I Państwowego Liceum i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
3. Karol Krajewski (IPN Katowice) – Ksiądz Franciszek Blachnicki jako przedstawiciel pokolenia „Kolumbów"
Podczas konferencji naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8a- Jan Kalicki i 8b - Emil Sprycha wraz z nauczycielami historii;p. Joanną Kromołowską i p. Ewą Janik.
Była to niezapomniana lekcja historii o boharerach wywodzących się z naszego regionu.
14